Anadolu'nun 2'nci büyüğü tarihi Niksar Kalesi'nde kazı çalışmaları başladı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 06.08.2021 tarih ve 15:52 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Anadolu'nun 2'nci büyüğü tarihi Niksar Kalesi'nde kazı çalışmaları başladı

makale içerik

Anadolu'nun 2'nci büyüğü tarihi Niksar Kalesi'nde kazı çalışmaları başladı

Anadolu'nun 2'nci büyüğü tarihi Niksar Kalesi'nde kazı çalışmaları başladı

Anadolu'nun 2'nci büyük kalesi olan tarihi Niksar Kalesi'nde kazı çalışması başlatıldı.

Tokat’ta UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan Niksar kalesi; Pontus, Roma, Bizans ve Türk-İslam medeniyetlerinden izler taşıyor.

6,2 kilometrelik sur uzunluğu ile Diyarbakır kalesinden sonra Anadolu'nun en büyük ikinci kalesi durumundaki Niksar Kalesi’nde kazı çalışmaları başladı.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Turgay Yazar’ın kazı başkanlığında yapılan çalışmaları Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan yerinde inceledi.

Başkan Özcan, en son 2017 yılında yapılan kazı çalışmalarının yeniden başlatıldığını kaydetti.

Niksar Kalesi’nin Anadolu’daki en büyük ikinci kale olduğuna dikkat çeken Başkan Özcan, “Kale içerisinde geçmişten bu güne yani Pontus krallığı, Roma dönemi, Bizans dönemi, Danişmendliler dönemi ve ve Selçuklular dönemi sonra Osmanlılar döneminden bu tarafa kale içerisinde yapılmış birçok eser var" dedi.

Kazı Heyeti Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Turgay Yazar, amaçlarının bölgenin turizme kazandırılması için kalenin orijinal halinin tespit edilmesi olduğunu belirterek, ”Burası deprem bölgesi olması nedeniyle gerek surlarda gerek binalarda çok fazla tahribat olmuş. Dolayısıyla orijinal hallerinin tespiti ancak kazı çalışmaları suretiyle yapılabiliyor. Birkaç farklı teknik var, onları da kullanıyoruz. Radar dediğimiz yerin altındaki dokuların tespiti ile ilgili onlarda yapılıyor" diye konuştu. 

DANİŞMENDLİ BEYİNİN SARAYI ARANIYOR

Yazar, kazı çalışmalarında Danişmendli beyinin sarayını bulmayı ümit ettiklerini belirerek, "Burada muhtemelen hapishane, darphane böyle şehrin daha çok yönetsel erkin bulunduğu bir bölge olduğunu düşünüyoruz. Muhtemelen bir Danişmendli sarayı bekliyoruz, yani burada bir sarayın olması gerekir" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar