Anadolu'nun ilk umumi helası müzeye dönüştürülüyor

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 17.06.2021 tarih ve 07:57 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Anadolu'nun ilk umumi helası müzeye dönüştürülüyor

makale içerik

Anadolu'nun ilk umumi helası müzeye dönüştürülüyor

Anadolu'nun ilk umumi helası müzeye dönüştürülüyor

Tokat'ta 15. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen tarihi ‘Sık Dişini Helası'nda restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Anadolu'nun ilk umumi helası,  'Su ve Temizlik Müzesi'ne dönüştürülerek turizme kazandırılacak.

Anadolu'nun ilk umumi helası restorasyon çalışmalarının ardından müze olarak turizme kazandırılacak. Tokat Sulu Sokak Çarşısı'nda 15. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen tarihi ‘Sık Dişini Helası'nda restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Tokat Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışmalarında tarihi yapının sağlamlaştırma çalışmaları tamamlandı. Zeminin korunarak insanların gezebilmesi için temperli cam kaplama işine başlanıldı. Halk arasında 'Sık Dişini Helası' diye bilinen yapı, 'Su ve Temizlik Müzesi' olarak turizme kazandırılacak. Restorasyon Uzmanı Yüksek Mimar Seda Kavukcuoğlu Yüzer, tarihi yapının tuvalet taşlarının ve geleneksel ıslak hacim ünitelerinin sergilendiği bir müze olarak işlev kazanacağını kaydetti.

ZEMİNİ TEMPERLİ CAM KAPLAMA OLACAK

Yüzer, restorasyon çalışmaları kapsamında iç tefrişat ve düzenlemelerin devam etmekte olduğunu belirterek, “Helanın zemininde pis ve temiz su hattının görülebilmesi için şeffaf bir uygulama yapıldı. Zeminde temperli cam kaplama olacak. Şu anda zemindeki kaplamanın metal konstrüksiyonları yapılmış durumda" dedi. Yapılan kazılar sonucu çıkan hela taşlarının nereye geleceğinin belirlendiğini söyleyen Yüzer, ışıklandırma sistemiyle tarihi mekanın müze olarak kullanılacağı halinin ilk adımlarının atıldığını belirtti.

Anadolu'nun ilk umumi helasının geçmişte hanlar, kervansaraylar ve hamamların yoğun olduğu bir ticaret merkezine yapılmış olduğuna dikkat çeken Yüzer, “Tarihi helanın isminin kullanım yoğunluğundan dolayı ‘sık dişini’ helası olarak tabir edildiği biliniyor. Burası 19. yüzyılda depo olarak kullanılmış. O dönemde birçok tahribata da uğramış. Yine o dönemlerde de tuvalet olarak kullanılmış. Sonrasında kullanımı sona ermiş ve atıl bir durumdaydı" diye konuştu. 

Yüzer ayrıca "O dönemlerdeki ıslak hacim, hela, tuvalet kültürünün günümüzdeki insanlara anlatıldığı, geçmişte kullanılan hela taşları, maşrapalar gibi küçük ıslak hacim elemanlarıyla çevrili bir müze olacak” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar