Antandros Antik Kenti'nde 2 bin 400 yıllık mezar gün yüzüne çıkıyor

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 31.07.2021 tarih ve 15:44 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Antandros Antik Kenti'nde 2 bin 400 yıllık mezar gün yüzüne çıkıyor

makale içerik

Antandros Antik Kenti'nde 2 bin 400 yıllık mezar gün yüzüne çıkıyor
Kısa Linki Kopyala

Antandros Antik Kenti'nde 2 bin 400 yıllık mezar gün yüzüne çıkıyor

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 21. dönem kazıları devam eden Antandros Antik Kenti'nde 2 bin 400 yıllık pitos mezar gün yüzüne çıkartılıyor.

Roma İmparatorluğu'nun kuruluş hikayesinde önemli bir nokta olan Antandos Antik Kenti'nde kazı çalışmaları devam ediyor.Roma villası ve nekropolis alanında devam eden çalışmalarda 2 bin 400 yıllık pitos mezar gün yüzüne çıkartılıyor.Çalışmalar hakkında bilgi veren Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat, “Bu yılki kazılara 2 Temmuz’da başladık. İki farklı alanda çalışıyoruz. Bunlardan biri Roma Villası, bir diğeri de nekropolis. Pandemi döneminde küçük bir ekip ile geldik. Ama yine de aynı yoğunluk ile çalışıyoruz” dedi.Prof. Dr. Polat 2 bin 400 yıllık mezarın açılması ile ilgili çalışmalar hakkında da, “Şu an bulunduğumuz alan nekropolis çalışmalarının olduğu bölüm. Arkadaşlarımız bir pitos mezar açıyorlar. Milattan önce 4. Yüzyıla ait olduğunu düşünüyoruz. Daha henüz buluntusunu ele geçiremedik. Sadece bir bireyin olduğu anlaşılıyor" şeklinde konuştu.Antandors kazı alanında nekropolisin büyük bir önem taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Polat, “Biz Antandros’un nekropolisiini çok iyi biliyoruz. 21 yıldır kazıyoruz. Milattan önce 725’lerden, milattan sonra birinci yüzyılın ortalarına kadar sürekli nekropol alanı olarak kullanılmış. Bu nedenle de Türkiye’de aslında baktığımızda yegane örnek bu alan olarak değerlendirebiliriz” dedi.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar