Ayasuluk Tepesi kazılarında Roma İmparatoru Theodosius dönemi buluntuları

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 04.12.2021 tarih ve 15:00 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Ayasuluk Tepesi kazılarında Roma İmparatoru Theodosius dönemi buluntuları

makale içerik

Ayasuluk Tepesi kazılarında Roma İmparatoru Theodosius dönemi buluntuları
Kısa Linki Kopyala

Ayasuluk Tepesi kazılarında Roma İmparatoru Theodosius dönemi buluntuları

İzmir'de Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Anıtı kazı alanındaki kilisede, 4. yüzyılda hüküm süren Roma İmparatoru Büyük Theodosius dönemine ait olduğu değerlendirilen bir duvar ortaya çıkarıldı.

İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Anıtı alanındaki kilisedeki kazılarda yaklaşık 1600 yıllık duvar kalıntıları bulundu. Açıklamada görüşlerine yer verilen Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Mimaroğlu, bölgedeki kazıların 1921 yılında başladığını söyledi. Mimaroğlu, Hristiyanlık inancına göre Hazreti İsa'nın 12 havarisinden biri olan Aziz Yuhanna'nın Selçuk'a geldiğine ve burada öldüğüne inanıldığına dikkat çekti

 "ÇOK ÖNEMLİ BİR ORTODOKS YAPISI"

Doç. Dr. Sinan Mimaroğlu "Aziz Yuhanna Efes'e gelip 100 yaşına kadar burada yaşamıştır ve buraya gömülmüştür. Bu alanda erken dönemde 3-4. yüzyıllarda bir yapı inşa ediliyor. Bu yapı daha sonra bir kiliseye dönüştürülüyor. Günümüzde hala araştırması ve incelemesi bitmemiş bu yapı Batı Anadolu'da çok önemli bir Ortodoks yapısıydı."

Doç. Dr. Mimaroğlu, kilisenin kuzey bölümünde çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Yaptığımız kazılar burada anıtsal bir yapının olduğunu bize gösterdi. Geç Bizans döneminden başlayarak Orta ve Erken Bizans dönemine, belki de Theodosius dönemine dayanan duvarı ortaya çıkardık. Buradan gelen malzemeler değerlendirme aşamasında." bilgisini verdi.

"3 BİN YILLIK ARALIĞI KAPSAYACAK"

İstanbul Gelişim Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü araştırma görevlisi Fırat Baranaydın ise "2021 yılı çalışmalarımız Tunç Çağı'ndan Helenistik döneme ve Bizans çağına kadar olan 3 bin yıllık aralığı kapsayacak" ifadelerini kullandı.

Kaderimin Oyunu 2. yeni bölüm fragmanı

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar