Claude Monet'in tablosunu çalmaya çalıştılar

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 19.08.2021 tarih ve 08:53 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Claude Monet'in tablosunu çalmaya çalıştılar

makale içerik

Claude Monet'in tablosunu çalmaya çalıştılar
Kısa Linki Kopyala

Claude Monet'in tablosunu çalmaya çalıştılar

Hollanda'da iki kişi siyah scooter ile geldikleri Zaans Müzesi'nde, Claude Monet'in The Voorzaan and Westerhem eserini çalmaya çalıştı. Çalışanlar ve çevredekilerin müdahalesiyle hırsızlık girişimi engellendi.

Hollanda,  Zaans Müzesi'nde gerçekleşen hırsızlık girişimini konuşuyor. Pazar günü saat 10.30 sıralarında müzeye gelen iki kişi 1.16 milyon euro değerindeki Claude Monet tablosunu çalmaya çalıştı. Euronews'in haberine göre; silah seslerinin duyulduğu baskın müze çalışanları ve çevredekiler olaya müdahalesiyle engellendi.

SCOOTER İLE KAÇTILAR

Fransız sanatçının 1.16 milyon euro değerinde The Voorzaan and Westerhem eserini çalamayan iki saldırgan, siyah bir scooter ile kayıplara karıştı.

2015'TE ALINDI

Müze, Fransız empresyonist ressamın yağlı boya tablosunun şu anda hasar açısından incelendiğini duyurdu. Zaan Nehri boyunca yüzen tekneleri betimleyen manzara tablosu, müze tarafından 2015 yılında 1,16 milyon euroya satın alındı.

TABLODA HASAR VAR MI?

Pazartesi geçici olarak kapatılan müze, salı günü tekrar açıldı. Ancak tablo, Monet, Zandam'da sergisinden kaldırıldı. Müzenin müdür vekili Marieke Verweij "Kimse yaralanmadı ve hiçbir şey çalınmadı. Tablonun olayda hasar görüp görmediğini araştırıyoruz, yani şu anda sergileyemiyoruz" dedi.

OTELİN İSKELESİNDEN ÇİZDİ

Monet, tabloda 1871'de Zaandam'a yaptığı bir gezide eşi ve oğluyla dört ay kaldığı bir otelin iskelesinden nehir manzarasını çizdi. Voorzaan and Westerhem'in arka planında kırmızı çatılı evlerin üzerinde yükselen yel değirmenleri görülüyor.

ÖMÜRLÜK MALZEME VAR

Fransız sanatçı, o dönemde şehirde 25 resim ve dokuz eskiz çizdi. Monet, empresyonist ressam Camille Pissarro'ya yazdığı bir mektupta, yel değirmenleri, renkli evler ve keyifli teknelerin olduğu Zaandam'da bir ömür boyu resim yapmaya yetecek kadar malzeme olduğunu söyledi.

İstanbul'un binaları ne kadar güvenli?

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar