Doğrudan yıkım anını yansıtıyor: 2. Dünya Savaşı’ndan kalma fındıklı ve bademli kek bulundu

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 25.10.2021 tarih ve 14:42 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Doğrudan yıkım anını yansıtıyor: 2. Dünya Savaşı’ndan kalma fındıklı ve bademli kek bulundu

makale içerik

Doğrudan yıkım anını yansıtıyor: 2.  Dünya Savaşı’ndan kalma fındıklı ve bademli kek bulundu
Kısa Linki Kopyala

Doğrudan yıkım anını yansıtıyor: 2.  Dünya Savaşı’ndan kalma fındıklı ve bademli kek bulundu

Arkeologlar, İkinci Dünya Savaşı esnasında, İngiltere’nin hava saldırısı nedeniyle, ağır darbe alan bir Alman şehrinde şaşırtıcı bir keşif yaptı. Almanya’nın liman kenti Lübeck’teki bir mahzende saldırının ardından kömürleşen 80 yıllık bir kek bulundu. Mumlu bir kağıda sarılmış halde bulunan fındık ve bademli kekin yanı sıra, servis takımı (tabak, bıçak ve kaşıktan oluşan), Beethoven'ın Ay Işığı Sonatı ve 9 Numaralı Senfonisini içeren plaklar ve çeşitli eşyalar da ortaya çıkarıldı.

Almanya'dan İkinci Dünya Savaşı'Ndan bu yana neredeyse bozunmadan kalan bir kek gün yüzüne çıkarıldı. Keşfi yapan uzmanlar Lisa Renn ve Doris Mührenberg, kekin pişirildiği zamanki şekliyle kabaca aynı olduğunu söyledi. Renn, "Dış tarafı kurumla yoğun şekilde kömürleşmiş ve kararmış olmasına rağmen, içerisindeki fındık dolguları ve badem şekerleri seçilebiliyor. Kekin büyük olasılıkla, 28 ve 29 Mart arasında meydana gelen 1942 hava saldırısı sırasında yandığını düşünüyoruz” dedi.Diğer taraftan, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, 1940 yılında İngiltere'nin Coventry kentindeki Nazi saldırısına misilleme olarak Lübeck’i bombaladı. Lübeck Hansa Şehri Tarihi Anıtları Koruma Kurumu Arkeoloji Bölümü başkanı Dirk Rieger, Palm Sunday bombalaması başladığında ve kekin ambalajının yakın bir zamanda açılmış olabileceğini söyledi.Bununla birlikte Rieger, kekin ezilmediğini ve şu anda Kuzey Almanya'da arkeolojik olarak ortaya çıkarılan türünün tek örneği olduğunu sözlerine ekledi: "Kekin sırlarını ortaya çıkarabilmek için dolgu  örnekleri laboratuvarda incelendi" dedi.Diğer taraftan bilim insanları kekin kime ait olduğundan emin olmadıklarını, ancak yıkılan evde Johann Wärme adında bir Lübeck tüccarının yaşadığını aktardı.Rieger, "Lübeck kekinin keşfi,  İkinci Dünya Savaşı’nın belirleyici şehirlerinden biriyle yakından bağ kurmamızı sağlıyor. Doğrudan yıkım anını yansıtan bu kekini gün ışığına çıkması 79 yıl aldı ve hiç kimse onun varlığından haberdar değildi" dedi.Öte yandan, resmi olarak Hansa Şehri Lübeck olarak bilinen Lübeck, II. Gustaf Adolf tarafından kuruldu.Orta Çağ'da, kentte  tüccarlar kumaş, balık, tuz ve deniz yoluyla ithal ve ihraç edilen onlarca  mal sattıkları için liman kenti uluslararası bir üne sahipti. 1987 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından Dünya Mirası Alanı ilan edildi  ve 2015 yılında G7 konferansına ev sahipliği yaptı.İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası, 1940 ile Nisan 1945 arasında şehirde subaylar için bir savaş esiri kampı kurdu. Lübeck, 2 Mayıs 1945'te İngilizler tarafından işgal edildi.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar