Dünyada bir ilk: Pandemi balesi (Pandemic)

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 18.09.2021 tarih ve 08:49 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Dünyada bir ilk: Pandemi balesi (Pandemic)

makale içerik

Dünyada bir ilk: Pandemi balesi (Pandemic)
Kısa Linki Kopyala

Dünyada bir ilk: Pandemi balesi (Pandemic)

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, tüm dünyanın uzun süredir yaşadığı corona virüs pandemisini bugün 28. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali kapsamında ilk kez sahneye taşıyor.

Salgın sürecinde yaşanan zorlukları sanatsal bir yapıyla anlatan Pandemic adlı eser, dünyada corona virüs pandemisini anlatan ilk Bale çalışması olarak kayıtlara geçecek. Antalya Devlet Opera ve Balesi’nce hazırlanan eserin koreografisi Volkan Ersoy ile Armağan Davran imzasını taşıyor.Baleye, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Pandemi Yoğun Bakım Ünitesi’nde görevli dört sağlık çalışanı da rol alarak katkı veriyor.Dijital efekt ve özel tasarlanmış görüntülerle desteklenen eserde, dekor ve kostüm tasarımı Çağda Çitkaya, ışık tasarımı ise Mustafa Eski’ye ait.Pandemic bale eseri Bach, Vivaldi ve Albinoni’ye ait müzikleri ve Alper Saldıran’ın konuk sanatçı olarak yer alacağı konseptle sanatseverlerle buluşuyor.Sağlık çalışanlarına ithaf edilen eserde corona virüs'ün duyulması ile birlikte evlere kapanmaktan, ilişkilerde sanal yakınlaşmalara yönelime, Zoom uygulaması üzerinden görüşmelere ve hastaların ölümüne kadar pek çok ayrıntıya yer veriliyor.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar