Elazığ ve Malatya arasındaki Kömürhan Köprüsü'nün inşaat atıkları sanat eserine dönüştü

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 07.10.2021 tarih ve 10:48 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Elazığ ve Malatya arasındaki Kömürhan Köprüsü'nün inşaat atıkları sanat eserine dönüştü

makale içerik

Elazığ ve Malatya arasındaki Kömürhan Köprüsü'nün inşaat atıkları sanat eserine dönüştü
Kısa Linki Kopyala

Elazığ ve Malatya arasındaki Kömürhan Köprüsü'nün inşaat atıkları sanat eserine dönüştü

Elazığ ve Malatya arasındaki Kömürhan Köprüsü'nden arta kalan 4 ton atık malzeme sanat eserine dönüştürüldü. Eserler müzede, yolcuların ve sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Elazığ ve Malatya arasındaki Kömürhan Köprüsü ile bağlantı tünelinden arta kalan 4 ton atık malzeme 20 sanat eserine dönüştürüldü.Kömürhan Köprüsü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü'nün başlattığı çalışmayla Türk mühendis ve işçileri tarafından D-300 devlet yolu üzerinde tamamen yerli kaynaklar kullanılarak inşa edildi.Doğu-batı aksında 16 il için geçiş noktası olan 5 bin 155 metre uzunluğundaki "Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli", 2 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.Köprünün yapımında yedi bin ton çelik kullanıldı. Ters-y tipi kule olarak tek pilon ve orta açıklığı 380 metre olması özelliğiyle de dünyada kendi alanında 4. sırada yer alıyor.Yeni Kömürhan Köprüsü ile birlikte 4 bin 800 metre uzunluğunda çift tüp tünel, 2 bin 95 metre bağlantı yolu, eş düzey kavşak, farklı seviyeli köprülü kavşaktan oluşan çalışma, Doğu Anadolu'yu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleriyle birleştirdi.Karayolları Elazığ 8. Bölge Müdürlüğünce "sıfır atık" sloganıyla hazırlanan proje kapsamında, zincir, kaporta, kalıp demir, vida, sac kalıp, tahrip olan baret, kullanılmaz hale gelen giysiler gibi 4 ton atık malzemenin dönüştürülmesi için çalışma başlatıldı.İki öğretim görevlisi tarafından, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde görev yapan ve "21. yüzyılın Ferhatları" olarak nitelendirilen işçileri sembolize eden 20 sanat eseri hazırlandı.Eserler, Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü Tünel Kontrol Merkezi binasında açılan müzede, yolcular ve sanatseverlerin beğenisine sunuldu.Ziyaretçiler, müzenin terasında oluşturulan platformun üzerine çıkarak, Paris'in simgelerinden Eyfel Kulesi'nde olduğu gibi Kömürhan Köprüsü'nü de parmaklarının ucuyla dokunuyormuş gibi fotoğraflayabilecek.Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü'nde Öğretim Görevlisi Rüçhan Keçeci, sanat eseri köprü ve tüneli ortaya çıkaran işçileri sembolize eden eserler hazırladıklarını söyledi.Sergi salonu oluşturacak eserlerin ortaya çıktığını aktaran Keçeci, "Köprüden, tünelden kalan malzemeleri atık olarak görmedik. Geride kalan malzemeleri sanat eserine dönüştürdük" dedi.Eserler hakkında bilgi veren Keçeci, "Köprünün maketi, çalışan işçiler, tünel, elektrik yalıtım parçaları, dozerlerin kırılmış parçaları, işçinin kırılmış bareti, ayakkabısı, elbiseleri var. Yaklaşık 4 ton malzemenin harmanlanmasından oluşan güzel bir sergi salonumuz oldu" diye konuştu.Turgut Özal Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Yaşar Sabri Şanlı müze salonunda tarihsel süreç içerisinde yapılan 3 köprünün yer aldığı bir rölyef çalışması yaptıklarını belirtti.Ziyaretçilerin köprünün hikayesini de öğreneceğini dile getiren Şanlı, "Kömürhan Köprüsü Türkiye'nin gelişme sürecini anlatıyor. İlk köprü Mustafa Kemal Atatürk (1932) döneminde yapılmış. Diğeri Turgut Özal'ın (1986) başbakanlığı döneminde yüksek teknolojiyle yapılmış" dedi.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar