Fethiye Kalesi’nde kurtarma kazısı yapılacak

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 16.08.2021 tarih ve 12:50 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Fethiye Kalesi’nde kurtarma kazısı yapılacak

makale içerik

Fethiye Kalesi’nde kurtarma kazısı yapılacak

Fethiye Kalesi’nde kurtarma kazısı yapılacak

Fethiye Belediyesi ile Fethiye Müze Müdürlüğü arasında Fethiye Kalesi’nin temizlik ve kurtarma kazısı için protokol imzalandı.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü adına Fethiye Müze Müdürü Emel Özkan, Fethiye Kalesi’nin temizlik ve kurtarma kazısı için protokole imza attı.

ARKEOLOGLAR FETHİYE'DE

Temizlik ve kurtarma kazısı Fethiye Müzesi Müdürü Emel Özkan başkanlığında, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş bilimsel danışmanlığında ve sanat tarihçi, arkeolog, tarihçi, mimar ve restoratör heyet üyeleri ile birlikte gerçekleştirileceği ifade edildi. 2021 yılında yapılacak kazı çalışmaları, ilk olarak Fethiye Kalesini kaplayan otlar ve çalılar ile başlıyor. Kalede yüzey temizliği yapıldıktan sonra kazı yapılacak alan veya alanlar belirlenecek. Bu çalışmalar sonrasında kazı çalışmaları başlayacak. Kazı çalışmalarının ardından röleve, restitüsyon çalışmalarına geçilecek.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar