Galataport İstanbul’un 200 yıl sonra yeniden açılan rıhtımında Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 27.10.2021 tarih ve 13:28 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Galataport İstanbul’un 200 yıl sonra yeniden açılan rıhtımında Cumhuriyet Bayramı coşkusu

makale içerik

Galataport İstanbul’un 200 yıl sonra yeniden açılan rıhtımında Cumhuriyet Bayramı coşkusu
Kısa Linki Kopyala

Galataport İstanbul’un 200 yıl sonra yeniden açılan rıhtımında Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Galataport İstanbul’un 200 yıl sonra yeniden açılan rıhtımında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu yaşanacak. Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’nin başlangıç noktası olan Galataport İstanbul, ardı ardına 3 büyük kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapacak.

İstanbul’un tarihi limanını yeniden canlandıran Galataport İstanbul, 200 yıl sonra yeniden açılan rıhtımında Cumhuriyetimizin 98’inci yılında ardı ardına 3 büyük kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapacak. Galataport İstanbul, rıhtımda tüm İstanbullulara ve şehrin ziyaretçilerine Cumhuriyet Bayramı’nın coşkusunu yaşatacak. 

Galataport İstanbul’un 29 Ekim etkinlikleri kapsamında, Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu 39 öğrenciyi bir araya getiren Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 17.00-18.00 saatleri arasında Rıhtım Meydanı’nda Cumhuriyet Konseri ile müzikseverlerle buluşacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde hayata geçirilen “Beyoğlu Kültür Yolu” kapsamındaki Galataport İstanbul’da, 19. yüzyıl Paris'ini Monet, Pissarro, Renoir, Cézanne ve daha birçok ressamın gözünden gezme olanağı tanıyan “Monet & Friends” Dijital Sanat Sergisi, 30 Ekim- 14 Kasım tarihleri arasında sanatseverleri ağırlayacak.

Türkiye’nin büyük değerlerinden usta fotoğrafçı Ara Güler’in gözünden Beyoğlu’nun görüleceği “Denize İnen Yol” sergisi ise Galataport İstanbul’da 30 Ekim – 31 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. 

"HERKESİ GALATAPORT İSTANBUL’A DAVET EDİYORUZ"

Galataport İstanbul Genel Müdürü Tolga Engin, herkesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusunu yaşamak için Galataport İstanbul’a davet ettiklerini belirterek, İstanbullular ve şehrin ziyaretçileri ile böyle özel bir günü birlikte kutlamaktan duydukları mutluluğu dile getirdi. Tolga Engin, “Yaklaşık 200 yıldır halka kapalı olan 1.2 km’lik sahil şeridini erişime açan, dünyadaki benzer projeler için ilham kaynağı haline gelen şehrin yeni mahallesi Galataport İstanbul’un Cumhuriyet coşkusunu, üç büyük kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yaparak kutlamaktan gurur duyuyoruz. Herkesi Cumhuriyet Bayramı coşkusunu birlikte yaşamaya davet ediyoruz” dedi.

Ara Güler’in gözünden Beyoğlu’nu gösteren Denize İnen Yol sergisi düzenlenecek.KÜLTÜR SANATIN YENİ BULUŞMA NOKTASI

Galataport İstanbul’un, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geliştirilen hem Beyoğlu’na hem de İstanbul’a değer katacak “Beyoğlu Kültür Yolu Projesi”nin de başlangıç noktası olarak kabul edildiğini vurgulayan Galataport İstanbul Pazarlama ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Bali ise “Cumhuriyet Bayramı coşkusuyla ağırlamaktan ve Kültür Yolu’nun başlangıç noktası olmaktan büyük heyecan duyuyoruz. 29 Ekim’e özel olarak Rıhtım Meydanı’nda gerçekleşecek olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın performansı, Boğaz ve tarihi yarımada manzarasının muhteşem görüntüsüyle birleşerek eşsiz anlar yaşatacak. Burada misafirlerimiz, tüm gün aileleri ve sevdikleriyle kültür sanat dolu bir gün geçirecek” dedi.

MONET & FRİENDS DİJİTAL SANAT SERGİSİ

19. yüzyıl Paris'ini Monet, Pissarro, Renoir, Cézanne ve daha birçok ressamın fırça darbeleriyle, ressamların gözünden gezme olanağı sunan Monet & Friends Dijital Sanat Sergisi; Debussy, Tchaikovsky, Ravel ve Offenbach gibi bestecilerin eserleriyle duyuları eş zamanlı olarak harekete geçiren sürükleyici bir deneyim sunacak. Galataport İstanbul’un Beşiktaş tarafında yer alan O2 Blok’ta sanatseverlerle 30 Ekim tarihinden itibaren buluşacak sergi, 14 Kasım’a kadar 10.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

ARA GÜLER'İN DENİZE İNEN YOL SERGİSİ

Ara Güler’in gözünden Beyoğlu’na bakacağımız, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’nden yeni fotoğrafların ikonik kareler ile birlikte yer aldığı Denize İnen Yol; Beyoğlu Kültür Yolu aksında yer alan Tophane, Karaköy, Galata, Galata Mevlevihanesi, Galata Kulesi, Tünel, İstiklal Caddesi, Galatasaray ve Taksim Meydanı’nı ve adı geçen yerlerin yakın çevrelerinden kareler barındırıyor. Sergide ayrıca bir video odasında Ara Güler’in 1970’li yıllarda yapmış olduğu ve Yavuz Zırhlısı’nın sökümünü konu alan 17 dakikalık “Kahramanın Sonu” isimli belgesel de gösterilecek. Sergi; Galataport İstanbul’un Beşiktaş tarafındaki G Blok binasında 31 Aralık’a kadar 10.00-22.00 saatleri arasında ücretsiz olarak görülebilecek.

DOĞUŞ ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI'NDAN KONSER

Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerini bir araya getiren Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), Galataport İstanbul’un açılışını 17.00-18.00 saatleri arasında Rıhtım Meydanı’nda vereceği ücretsiz konserle taçlandıracak. Doğuş Grubu’nun kurucu destekçiliğiyle 2006 yılında çalışmalarına başlayan DÇSO, Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü yapan Prof. Rengim Gökmen yönetiminde, genç piyanistlerden İlyun Bürkev’in de solist olarak katılımıyla gerçekleştirilecek konser, Boğaz’ın eşsiz manzarası eşliğinde Cumhuriyet Bayramı coşkusu yaşatacak. Kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği konserlerde, Türkiye'den ve dünyadan pek çok ünlü isme eşlik eden DÇSO‘nun eşlik ettiği isimler arasında; dünyaca ünlü piyanistler Fazıl Say ve Gülsin Onay, keman sanatçısı Cihat Aşkın, “3 Tenor” olarak tanınan Ayhan Uştuk, Aykut Çınar, Şenol Talınlı ile flamenkonun efsane gitaristi Jose Maria Gallardo Del Rey, Antonio Marqu Dans Kumpanyası, tenor Nicola Martinucci ve kemancı Alexander Markov gibi ünlü isimler bulunuyor.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar