Gaziantep'te jandarmadan mozaik nöbeti

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 17.06.2021 tarih ve 10:28 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Gaziantep'te jandarmadan mozaik nöbeti

makale içerik

Gaziantep'te jandarmadan mozaik nöbeti

Gaziantep'te jandarmadan mozaik nöbeti

Gaziantep'te kaçak kazı yapılan evin zemininde bulunan mozaikler için kurtarma çalışmalarına başlandı. Jandarma, Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenecek mozaiklerin başında 24 saat nöbet tutuyor.

İslahiye'ye bağlı Yukarıbilen Mahallesi'nde 2019 yılında bir evde kaçak kazı yapıldığı ihbarı yapıldı. Adrese baskın düzenleyen jandarma ekipleri, kaçak kazı yapılan evin içerisinde ve avlusunda, zemininde 200- 250 metrekare mozaik bulunduğunu saptadı.Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ekipleri bu gelişme sonrası evde kurtarma kazılarına başladı. Kazılar devam ederken, olası kaçak kazı ve tahribatın önüne geçmek için jandarma ekipleri de mozaiğin bulunduğu evi koruma altına aldı.Elinde kılıç olan insan ve çeşitli hayvan figürleri bulunan mozaiğin bulunduğu evde uzman ekiplerce çalışmaların sürerken, bölgede de farklı mozaikler bulunup bulunmadığına yönelik araştırma yapılıyor.Kurtarma kazıları ile hasar görmeden bulunduğu yerden çıkarılması planlanan mozaiğin, daha önceki örnekler gibi Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenecekMahallesi Muhtarı Şeyhmus İzgüden, 3 bin 500 yıllık geçmişe sahip olan mahallenin geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle çıkan mozaiklere şaşırmadıklarını ve araştırılması durumunda farklı eserlerin de gün yüzüne çıkabileceğini söyledi.İzgüden "Burada bir evde mozaik bulundu. Ondan sonra mahallemizde güvenlik güçleri 24 saat esasla nöbet tutuyor. Müze müdürlüğü tarafından ise çalışmalar devam ediyor. Böyle bir mozaiğin buradan çıkarılıp sergilenmesi bizim için gurur verici" dedi.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar