Hacı Bektaş-ı Veli’nin portesi Hollanda’da satıldı: Alıcı Türkiye’den çıktı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 09.06.2021 tarih ve 09:21 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Hacı Bektaş-ı Veli’nin portesi Hollanda’da satıldı: Alıcı Türkiye’den çıktı

makale içerik

Hacı Bektaş-ı Veli’nin portesi Hollanda’da satıldı: Alıcı Türkiye’den çıktı
Kısa Linki Kopyala

Hacı Bektaş-ı Veli’nin portesi Hollanda’da satıldı: Alıcı Türkiye’den çıktı

Hacı Bektaş-ı Veli ve Sarı Saltuk’un resmedildiği 371 yıllık portre, Hollanda’da satıldı. Portrenin 40 bin euro'ya (Yaklaşık 420 bin TL) Türkiye’den satın alındığı açıklandı.

Ahmet el Üsküdari tarafından 371 yıl önce resmedilen, Türk-İslam tarihinin önemli figürlerinden Hacı Bektaş-ı Veli ve Sarı Saltuk Baba'nın yer aldığı portre Hollanda’nın Hattem kentindeki Oriental Art Müzayede Evi’nde yapılan açık artırmada satıldı.SOTA Başkanı Mehmet Tütüncü, portrenin 40 bin euro'ya (Yaklaşık 420 bin TL) ) satıldığını, alıcının ise Türkiye’den olduğunu ifade etti. Alıcının kimliği ise henüz paylaşılmadı.PORTREDEKİ YILANIN HİKAYESİMehmet Tütüncü, portrede derin bir hikayenin anlatıldığını ifade ederek, “Bu resim sadece portre değil aynı zamanda bir hikaye anlatıyor. Bu da üçüncü şahsiyet olan ejderha (yılan). Ejderha başını görüyoruz portrede. Bu ejderha, Hacı Bektaş-ı Veli’ye gelip soru soruyor, ‘Ben evlatlarımı kaybettim, bunlar nerededir?’ diyor. Tarihe baktığımız zaman, Sarı Saltuk, Balkanlar’a gittiği zaman bir ejderhayla karşılaşıyor ve onu öldürüyor. Ayrıca bu ejderha motifi, insan nefsini temsil ediyor, yani insanın nefsine yenilmesini” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar