Hasanpaşa Gazhanesi Müze Gazhane olarak kapılarını açtı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 10.07.2021 tarih ve 14:32 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Hasanpaşa Gazhanesi Müze Gazhane olarak kapılarını açtı

makale içerik

Hasanpaşa Gazhanesi Müze Gazhane olarak kapılarını açtı

Hasanpaşa Gazhanesi Müze Gazhane olarak kapılarını açtı

2015 yılında restorasyonu başlatılarak müze ve kültür merkezine dönüştürülmesi planlanan tarihi Hasanpaşa Gazhanesi'nde çalışmalar tamamlandı. Aslına uygun olarak restore edilen tarihi yapı, Müze Gazhane ismiyle İstanbulluların hizmetine sunuldu.

İstanbul Kent Orkestrası'nın konseriyle açılışı yapılan törende konuşan Ekrem İmamoğlu, 130 yıllık endüstri mirasını kültür sanat hayatına katmış olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. İmamoğlu "Yıllar boyu İstanbul'a enerji veren ve ışık olan Hasanpaşa Gazhanesi, bundan böyle kültüre, sanata, bilime ışık olacak." dedi.Müzede sürekli insanı içine çeken programlar düzenleyeceklerini söyleyen İmamoğlu, "Müze Gazhane'nin bu muhteşem tarihi atmosferde sunduğu deneyimlerle, tüm İstanbul'da sosyal hayatın merkezi haline geleceğine inanıyorum." diye konuştu.İmamoğlu, göreve geldiklerinde kaba inşaatı tamamlanmış olan projeyi başlatan merhum eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a teşekkür ederek, Hasanpaşa Gazhanesini bugünkü kültür sanat ve bilim kampüsüne dönüştürdüklerini belirtti.Hasanpaşa Gazhanesi ve Müze GazhaneOsmanlı endüstriyel mirasının önemli örneklerinden biri olan Hasanpaşa Gazhanesi, 1891 yılında Anadolu Yakası'nın havagazı ihtiyacını karşılamak amacıyla açıldı. 1993 yılında İstanbul'da doğalgazın kullanılmaya başlamasıyla üretime son verildi.Toplam 31 bin 500 metrekarelik bir alanı kapsayan 130 yıllık endüstri mirasında; iklim ve karikatür müzesi, bilim merkezi, sergi alanları, tiyatrolar, kütüphaneler, oyun ve etkinlik alanı ile diğer sosyal alanlar yer alıyor.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar