Hitler’in gasbettiği Meissen porselenleri rekor fiyata satıldı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 25.09.2021 tarih ve 10:29 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Hitler’in gasbettiği Meissen porselenleri rekor fiyata satıldı

makale içerik

Hitler’in gasbettiği Meissen porselenleri rekor fiyata satıldı
Kısa Linki Kopyala

Hitler’in gasbettiği Meissen porselenleri rekor fiyata satıldı

Hitler’in gasbettiği eserleri bulmaya çalışan sanat uzmanlarının keşfettiği ve beyaz altın olarak anılan Meissen porselenleri koleksiyonu rekor fiyata alıcı buldu.

Naziler tarafından yağmalanan önemli eserlerden olan Alman Meissen porselenleri koleksiyonu düzenlenen açık artırmada 10 milyon sterline (Yaklaşık 121 milyon lira) satıldı.Meissen porselenleri nadir olmaları nedeniyle beyaz altın olarak anılırken, satışı yapan Sotheby’s Müzayede Evi, koleksiyonu, “60 yılı aşkın süredir bir müzayedede sergilenen en büyük savaş öncesi Meissen porselen koleksiyonlarından biri” olarak nitelendirdi.Söz konusu porselenler 1920’lerde ve 1930’larda Yahudi sanayici Dr. Franz Oppenheimer ve eşi Margarethe tarafından satın alındı. Dönemin Almanya diktatörü Adolf Hitler’in yönetimindeki Naziler, ülkedeki Yahudilere zulmetmeye başlayınca Oppenheimer çifti 1936’da Berlin’deki evlerinden Viyana’ya kaçtı.Oppenheimer çifti, 1938’de ise Nazilerin eline düşmelerini önlemek için söz konusu porselenleri düşük fiyata satıp ABD’ye göç etti. Ancak, eşsiz koleksiyonu bir SS ajanı 1941’de Hitler için ele geçirdi. Daha sonra koleksiyon Nazilerin el koyduğu pek çok eser gibi kayıplara karıştı.Koleksiyon, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Müttefikler adına çalışan Anıtlar, Güzel Sanatlar ve Arşivler programının ajanları (Anıt Adamları olarak da bilinir) tarafından bulundu.Nazilerin çaldığı eserleri bulmak ve kurtarmak için çalışan sanat uzmanları ve kütüphanecilerden oluşan ekip, koleksiyonu, Hitler’in küratörleri tarafından güvenlik için yerleştirildiği Avusturya’daki bir tuz madeninde keşfetti.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar