İki Viking savaşçısının kalıntıları Danimarka Ulusal Müzesi'nde

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 11.06.2021 tarih ve 11:37 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. İki Viking savaşçısının kalıntıları Danimarka Ulusal Müzesi'nde

makale içerik

İki Viking savaşçısının kalıntıları Danimarka Ulusal Müzesi'nde

İki Viking savaşçısının kalıntıları Danimarka Ulusal Müzesi'nde

Akraba oldukları ortaya çıkan iki Viking savaşçısı bin yıllık ayrılığın ardından Danimarka Ulusal Müzesi'nde yeniden bir araya geldi. (Fotoğraflar: AP)

Bin yıldır ayrı olan aynı aileye mensup iki Viking savaşçısının kalıntıları, DNA analizlerinin ardından akraba olmalarının anlaşılması üzerine Danimarka Ulusal Müzesi'nde yeniden bir araya getirildi.euronews Türkçe'de yer alan habere göre; Vikinglerin Avrupa'daki hareketlerinin gün yüzüne çıkarılması amacıyla Kuzey Denizi'nin iki yakasındaki arkeologlar tarafından 8'inci yüzyıldan 12'inci yüzyıla kadarki dönemi kapsayan DNA haritalandırması, iki savaşçının akrabalık bağını tesadüfen ortaya çıkardı.Danimarka Ulusal Müzesi'nden arkeolog Jeanette Varberg, "Bu büyük bir keşif çünkü artık Avrupa'daki hareketlerini ve zamanı bir aile üzerinden takip edebilirsiniz" ifadelerini kullandı.Vikinglerden biri, 11'inci yüzyılda 20'li yaşlarında İngiltere'de başından aldığı darbe nedeniyle hayatını kaybetti. Ardından Oxford'da bir toplu mezara gömüldü.Diğeri ise 50'li yaşlarında Danimarka'da öldü ve Danimarka'da gömüldü. İskeletinde savaşlarda görev aldığını gösteren yara izleri vardı.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar