İstanbul'daki Bathonea kazılarında yeni bulgu

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 08.09.2021 tarih ve 10:26 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. İstanbul'daki Bathonea kazılarında yeni bulgu

makale içerik

İstanbul'daki Bathonea kazılarında yeni bulgu

İstanbul'daki Bathonea kazılarında yeni bulgu

Küçükçekmece Gölü’nün kıyısındaki Bathonea kazılarında, aziz mertebesine erişmiş kişilerin hatırasına yapılmış mezar anıtı kabul edilen bir yapı bulundu. Martiryon adı verilen yapının Theodoros Theron adlı azizin anısına yapıldığı üzerinde duruluyor.

Avcılar’ın Küçükçekmece Gölü kenarındaki Bathonea kazılarında yeni bilgi ve bulgulara erişildi.

Milliyet'ten Gökhan Karakaş'ın haberine göre; Bathonea Kazıları Başkanı Doç. Dr. Şengül Aydıngün, 2021 çalışmalarında Geç Roma Erken Hristiyanlık dönemine tarihlenen yapıları ve Küçük Liman’ı çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Doç. Dr. Aydıngün, “Martiryon olduğunu düşündüğümüz, dine hizmet etmiş ve şehit düşerek azizlik mertebesine erişmiş kişilerin hatırasına yapılmış mezar anıtları kabul edilen bir yapıda çalıştık. Bu tür yapıların dünyada sayısı çok azdır. Bu yapının milattan sonra 4. ve 5. yüzyıllar arasında yapıldığını, 6. yüzyıl ya da sonrasındaki büyük depremle yıkıldığını sanıyoruz. Geç Antik Çağ kaynakları, bölgede Theodoros Theron adına yapılmış bir azizin martiryonundan bahsediyor. Onun adına yapılmış olabilir. Ayrıca martiryonun nişleri arasına gömülmüş bir iskelet bulduk” dedi.

Adli Tıp Uzmanı Dr. Ömer Turan’ın incelemesi sonucu iskeletin azize ait olmadığının ortaya çıktığı öğrenildi.GÜNDEM: EV SAHİBİ-KİRACI DAVALARINDA ARTIŞ

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar