İtalya'yı ikiye bölen heykel: Cinsiyetçilik mi? İfade özgürlüğü mü?

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 28.09.2021 tarih ve 15:25 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. İtalya'yı ikiye bölen heykel: Cinsiyetçilik mi? İfade özgürlüğü mü?

makale içerik

İtalya'yı ikiye bölen heykel: Cinsiyetçilik mi? İfade özgürlüğü mü?

İtalya'yı ikiye bölen heykel: Cinsiyetçilik mi? İfade özgürlüğü mü?

İtalya'da ünlü şair Luigi Mercantini tarafından 1857'de yazılan bir şiirde geçen kadını şeffaf bir elbise içinde tasvir eden bronz heykel, ülkede hararetli tartışmalara neden oldu. Kadın hakları aktivistleri, açılış töreninde hiçbir kadının yer almadığı heykelin kaldırmasını istedi. Heykelin tarihsel ve politik altyapıdan yoksun olduğu bildiren kadınlar, tasvirin "Ezen sınıfa karşı işe gitmemeyi seçen bir kadının kendi kaderini tayin hakkını” yansıtmadığını vurguladı.

19. yüzyılda yazılan ünlü bir şiirde adı geçen bir kadını transparan bir elbiseyle betimleyen heykel, İtalya'da cinsiyetçilik tartışmalarını alevlendirdi.Heykeltraş Emanuele Stifano'nun tarafından yapılan bronz heykel, geçen Cumartesi günü ülkenin güneyinde yer alan Salermo eyaletinde açıldı. Sapri komünündeki bir parkta sergilenen heykelin ünlü İtalyan şair Luigi Mercantini tarafından 1857'de yazılan La Spigolatrice di Sapri'ye (Sapri'nin Toplayıcısı) bir övgü olduğu belirtildi.  Şiir İtalyan sosyalist düşünürlerinden Carlo Pisacane tarafından Napoli Krallığı'na karşı yapılan başarısız bir devrim girişimini konu ediniyor.Bununla birlikte, heykelin açılış törenininde eski İtalya başbakanı Guiseppe Conte de dahil olmak üzere kalabalık bir grup erkeğin heykelin etrafında durduğunu görüldü. Katılımcılar arasında hiçbir kadının olmaması dikkat çekti.Ülkedeki birçok kadın hakları aktivisti heykelin kaldırılması çağrısında bulundu. Merkez soldaki Demokrat Parti milletvekili Laura Boldrini, heykelin “kadınlara ve kutlanması gereken tarihe yönelik bir suç” olduğunu belirterek, "Resmi kurumlar bir kadının cinselleştirilmiş bir beden olarak temsil edilmesini nasıl kabul edebilir?" açıklamasını yaptı.Demokrat Parti'nin Palermo'daki biriminden bir grup kadın politikacı da heykelin yıkılmasını istedi. Gruptan yapılan açıklamada, "Bir kez daha, kendimizi cinselleştirilmiş bir beden şeklinde, ruhtan yoksun ve hikayenin sosyal ve politik meseleleri ile hiçbir bağlantısı olmadan temsil edildiğini görmenin aşağılayıcılığına katlanmak zorundayız" denildi.Ayrıca heykelin, Bourbon karşıtı devrimi ya da “ezen sınıfa karşı taraf tutmak için işe gitmemeyi seçen bir kadının kendi kaderini tayin hakkını” yansıtmadığı dile getirildi.Öte yandan, heykeltraş Stifano Facebook'ta paylaştığı gönderide yaptığı işi savundu. Stefano, “Bana kalsaydı heykel tamamen çıplak olurdu. Çünkü insan vücudunun bir aşığıyım. sadece ahlaksızlığı görmek isteyenlere ‘sanat yapıtı’nı açıklamaya çalışmak yararsız” dedi.  Sapri Belediye Başkanı Antonio Gentile, tartışma çıkana kadar “kimsenin sanat eserini eleştirmediğini” söyledi.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar