İzmir'de açık havada sinema keyfi

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 01.08.2021 tarih ve 15:37 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. İzmir'de açık havada sinema keyfi

makale içerik

İzmir'de açık havada sinema keyfi
Kısa Linki Kopyala

İzmir'de açık havada sinema keyfi

İzmir Büyükşehir Belediyesi yaz dönemi sinema gösterimleri ağustos ayında da üç ayrı merkezde devam ediyor. Büyük ilgi gören “Yeniden Sinematek” etkinliği kapsamında dünya sinemasının en başarılı yapımları İzmirlilerle ücretsiz olarak buluşuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin “Yeniden Sinematek” gösterimleri, Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi'ndeki çim alanda, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin (AASSM) bahçesinde ve Bıçakçı Han açık alanda ağustos ayında da izleyiciyle buluşmaya devam ediyor. Ücretsiz olarak sinemaseverlerle buluşan tüm filmlerin başlama saati 21.00.

YILDIZ SİNEMASI ÖZEL SEÇKİSİ

Bıçakçı Han’da Yıldız Sineması'nın tarihine bakış sunan gösterimlerle orada gösterilmiş filmler yer alıyor. Gösterilecek filmlerden biri, Raj Kapoor’un yönettiği Khwaja Ahmad Abbas’ın senaryosunu yazdığı Avare (Awaara). Baba-oğul çatışmasını konu alan film 1953 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Adayı oldu. Müziğini Shankar Jaikishan yaptığı Raj Kapoor, Nargis, Prithviraj Kapoor gibi isimlerin rol aldığı Avare, 3 Ağustos Salı Bıçakçı Han’da sinemaseverlerle bir araya gelecek. Kore Savaşı’nda Teğmen Kemal’in hikayesini konu alan, bir Atıf Yılmaz filmi olan Şimal Yıldızı da Yıldız Sineması özel seçkisi arasında yer alıyor. Turgut Etingü’nün senaryosunu kaleme aldığı, Ediz Hafızoğlu’nun müziğini yaptığı, oyuncu kadrosunda Ayhan Işık, Hulusi Kentmen, Nurhan Nur gibi usta isimlerin yer aldığı film 17 Ağustos Salı Bıçakçı Han’da.

BİR YILDIZIN HİKAYESİ

Asif Kapadia’nın yazıp yönettiği Dieogo Maradona belgeseli, 10 numaralı formanın daimi sahibi, efsane futbolcu Diego Armando Maradona’nın yaşamını anlatıyor. Film, doğduğu Arjantin’deki gecekondu mahallesinden dünyanın tepesindeki altın tahtına rakipsiz bir süper yıldızı 1980’lerden başlayıp özellikle Napoli takımındaki yıllarına odaklanarak ele alıyor.

Diego Maradona, uyuşturucu bağımlılığından saha dışındaki türlü skandallarına medyanın gözünden hiç kaçamayan, şöhreti omuzlayamayan ama her düştüğünde yeniden ayağa kalkan, mücadeleci bir ikonu tarafsızca gözler önüne seriyor. Arjantinli efsane sporcunun da onay verdiği, daha önce hiç görülmemiş 500 saati aşkın görüntüsünden kurgulanan film, ilk gösterimini Cannes’da yaptı. Müziğini Antonio Pinto’nun yaptığı belgesel 4 Ağustos Çarşamba Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesinde gösterilecek.

DAMGA VURAN BELGESEL

Kadın (Woman) filmi, 50 farklı ülkeden 2 bin kadına kulak veren dünya çapında bir proje. Bu kadar geniş çaplı olmasının yanı sıra insanlığın yarı nüfusunu oluşturan kadınların samimi portrelerini gözler önüne seriyor. Bu belgesel, kadınların tüm dünyada maruz kaldığı adaletsizliklere ışık tutmak için bir fırsat. Senaryosunu ve yönetmenliğini Anastasia Mikova ve Yann Arthus-Bertrand’ın yaptığı 2019 76. Venedik Uluslararası Film Festivali - Sfera 1932 Ödülü alan belgeselin müziğini Armand Amar üstleniyor.

10 yaş üzeri izleyici kitlesi için uygun olan belgesel, 10 Ağustos Salı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde, 11 Ağustos 2021 Çarşamba Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi'nde sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

ÖDÜLLÜ FİLM

Aynı evi paylaşan iki yakın arkadaş Cemal ve Buğra, komiser Baran ve ekibi tarafından uykularının en derin noktasında kaldırılıp şüphelisi oldukları bir soruşturmanın ortasına yerleştiriliyor. 2019 Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Bülent Çolak’a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandıran Suç Unsuru filminin senaryosunu ve yönetmenliğini Süleyman Arda Eminçe üstleniyor.

Oyuncu kadrosunda Koray Erkök, Bülent Çolak, Altuğ Elveriş, Burak Sarımola, Emre Şen gibi oyuncuların yer aldığı filmin müziği ise Yener Çevik’e ait. 7 yaş üzeri ve 13 yaş aile ile birlikte izleyici kitlesi için uygun olan film, 18 Ağustos Çarşamba Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi'nde sinemaseverlerle bir araya gelecek.

TATLI BİR AŞK HİKAYESİ

Nicolas Bedos’un yazıp yönettiği orijinal adıyla La Belle Epoque, yani Yeni Baştan filmi romantik bir aşk hikayesini konu alıyor. Bu tatlı romantik komedi Cannes Film Festivali’nin gizli yıldızı, 2020 César Ödülleri - En İyi Özgün Senaryo, En İyi Yapım Tasarımı, En İyi Yardımcı Kadın Ödülleri’nin de sahibi. Müziğini Nicolas Bedos, Anne-Sophie Versnaeyen’in yaptığı filmde Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Fanny Ardant, Doria Tillier gibi isimler oynuyor.

15 yaş üzeri izleyici kitlesi için uygun olan film 24 Ağustos Salı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde, 25 Ağustos 2021 Çarşamba Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi'nde gösterilecek.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar