İzmir'de altyapı çalışması sırasında 300 yıllık bedesten bulundu

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 19.06.2021 tarih ve 09:11 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. İzmir'de altyapı çalışması sırasında 300 yıllık bedesten bulundu

makale içerik

İzmir'de altyapı çalışması sırasında 300 yıllık bedesten bulundu

İzmir'de altyapı çalışması sırasında 300 yıllık bedesten bulundu

Konak'taki altyapı çalışması sırasında Osmanlı dönemine ait olduğu düşünülen 300 yıllık bedesten kalıntısı ortaya çıktı. 1922 yılında meydana gelen İzmir yangınının izlerini de taşıyan bedesten kalıntısın nedeniyle altyapı çalışmalarına ara verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Halit Ziya Bulvarı'nda gerçekleştirilen altyapı çalışmaları, Osmanlı dönemine ait olduğu düşünülen bedesten kalıntısının bulunması sebebiyle durduruldu.Ekipler tarafından yaklaşık bir buçuk aydır devam eden çalışmalar esnasında tarihi kalıntıya rastlanınca, çalışmalar durdurularak durum İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü'ne bildirildi.Toprağın yaklaşık 2,5 metre altında ortaya çıkan tarihi kalıntının, tarihi kaynaklardan bilinen ancak bugüne kadar izine rastlanmayan Çakı Bedesteni'ne ait olduğu tahmin ediliyor.Yapılan incelemelerde kalıntıların da bedestenin koridoruna ait olduğu tespit edildi.17'nci yüzyıldan kalma olduğu düşünülen yapının 1922 yılındaki İzmir yangınının izlerini taşıdığı da bildirildi.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar