İzmir'de perde açıldı ve 70 yıllık hasret bitti

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 02.10.2021 tarih ve 13:30 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. İzmir'de perde açıldı ve 70 yıllık hasret bitti

makale içerik

İzmir'de perde açıldı ve 70 yıllık hasret bitti
Kısa Linki Kopyala

İzmir'de perde açıldı ve 70 yıllık hasret bitti

İzmir Şehir Tiyatrosu 70 yıl aradan sonra, İzmir Devlet Opera ve Balesi Elhamra Sahnesi’nde Azizname oyunuyla perdelerini açtı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i bir kültür kenti haline getirme vizyonu doğrultusunda kurulan İzmir Şehir Tiyatrosu, 70 yıl sonra İzmir Devlet Opera ve Balesi Elhamra Sahnesi’nde Azizname oyunuyla perdeleri açtı.Tunç Soyer, büyük bir heyecan yaşadığını belirterek, “Perde hiç kapanmasın ve iyi ki tiyatro var” dedi.İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten’in Aziz Nesin öykülerinden uyarlayıp yönettiği Azizname'nin galasında konuşan Başkan Tunç Soyer, “İnsanın içi içine sığmaz; öyle bir duygu yaşıyorum. Bu tarihi binada 70 yılda bir olan bir şeyi bugün birlikte yaşıyoruz” dedi.Soyer, açılış konuşmasında uygarlık ve sanatın kardeş sözcükler olduğunu belirterek, “Uygarlık olmadan sanat, sanat olmadan da uygarlık gelişim gösteremez. Uygarlık tarihinin en eski ve köklü sanat dallarından biri olan tiyatro bize yaşamı daha iyi anlama fırsatı sunar" diye konuştu.Soyer, "Binlerce yıldır sanat uygarlığının doğduğu ve geliştiği bir kültür kavşağında yaşıyoruz. İzmir, geçmişiyle gururlandıran bir dünya şehridir. Şimdi bu gururu 70 yıldır özlemini çektiğimiz Şehir Tiyatrosu’nun kapılarını yeniden açarak taçlandırıyoruz" dedi.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar