James Bond’a (Roger Moore) Stasi takibi

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 29.06.2021 tarih ve 08:49 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. James Bond’a (Roger Moore) Stasi takibi

makale içerik

James Bond’a (Roger Moore) Stasi takibi
Kısa Linki Kopyala

James Bond’a (Roger Moore) Stasi takibi

Doğu Almanya’nın istihbarat servisi Stasi’nin James Bond’un Berlin çekimlerine müdahale etmek için başrol oyuncusu Roger Moore’u takip ettiği ortaya çıktı. (Fotoğraflar: AP Arşiv)

1990’da lağvedilen sosyalist Doğu Almanya’nın istihbarat servisi Stasi’nin, sinemanın ünlü İngiliz casusu James Bond’dan rahatsız olduğu yeni belirlendi. Ajan filmi serisi James Bond’un 1983 yapımı Ahtapot filminin Batı Berlin’deki çekimlerinde başta başrol oyuncusu Roger Moore olmak üzere çekim ekibinin, Stasi tarafından takip edildiği ortaya çıktı.Alman gazetesi Bild’de yayımlanan belgelere göre, 1982’deki çekimlerde James Bond’u canlandıran Roger Moore, senaryo gereği siyah bir Mercedes otomobille, İngiliz istihbaratının başı M ile görüşmek için Charlie Kontrol Noktası’na götürüldü.HEMEN RAPOR YAZDILARCharlie Kontrol Noktası ise Doğu-Batı Berlin arasındaydı. Aynı sahne filmin yönetmeni John Glen’in isteğiyle birkaç kez çekildi ve Mercedes her çekimde geri dönmeden önce Doğu-Batı Almanya sınırına gitti. Çekim ekibi bu sırada otomobilin Doğu Almanya’ya geçtiğini anlamadı.Roger Moore’u takip eden Stasi hemen rapor yazarak alarma geçti. “James Bond filminin Charlie Kontrol Noktası’nın batı apronunda 10 Ağustos 1982’de, 07:30-13:33 saatleri arasında çekilmesiyle ilgili bilgi” şeklindeki cümle bu istihbarat raporunda yer aldı.'BERLİN DUVARI SINIRINI İHLAL ETTİ'Stasi’nin istihbarat belgesinde, James Bond filmini çeken sinema ekibinin Berlin Duvarı sınırını dört, beş kez ihlal ettiği uyarısında bulunuldu.Bir başka Stasi istihbarat belgesinde ise “Sınır geçiş noktasının batı apronunda 12 araç belirdi, çoğu Zimmerstrasse 19 A’daki evin arkasındaki otoparka park etti” ifadesinin yer alması da Stasi casuslarının film ekibini adım adım takip ettiğini gösterdi.James Bond filminde Charlie Kontrol Noktası olarak geçen Doğu - Batı Berlin arasındaki yer, Doğu Almanlar tarafından Friedrich/Zimmerstrasse sınır geçiş noktası olarak ifade ediliyordu.1971'te Prens Philip ile Savoy Hotel'de buluşan Roger Moore, 2017 yılında hayatını kaybetti.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar