Kars'ta tarihi yapının duvarını kırdılar

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 11.07.2021 tarih ve 12:37 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Kars'ta tarihi yapının duvarını kırdılar

makale içerik

Kars'ta tarihi yapının duvarını kırdılar
Kısa Linki Kopyala

Kars'ta tarihi yapının duvarını kırdılar

Kars Kalesi arkasında bulunan tarihi yapılar ve tabyalar birer birer yok oluyor. Askeriye döneminde soğuk hava deposu ve ambar olarak kullanılan tarihi binanın duvarı kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kırıldı.

Geçmişte iki katlı taş binaların olduğu etrafında tabyaların bulunduğu Dereiçi bölgesinde kalan 3-5 tane tarihi bina yıkılmaya yüz tuttu. Hiç kimsenin ilgilenmediği, adeta duyarsız kaldığı tarihi yapılar defineciler tarafından her geçen gün biraz daha talan ediliyor.Dereiçi bölgesinde bulunan ve İngiliz Subayı Mühendis Albay Lake tarafından yaptırılan Taş Köprü’nün karşısındaki tarihi yapının beton duvarlarını kırmaya çalıştılar. Tarihi binanın üzerindeki demirlerin de kesildiği tespit edildi. Önlem alınmadığı takdirde Dereiçi bölgesinde bulunan ve sadece temel kalıntıları kalan taş binalar gibi yıkılarak tarihin karınlığında yerini alacak.Betondan ve taştan çok sayıda odası bulunan, hatta merdivenler aracılığıyla altına da inilebilen tarihi bina, içkicilere de ev sahipliği yapıyor. İçerisinde içki şişelerinin bulunduğu tarihi bina, yetkililerden kendisine uzanacak eli bekliyor.Vatandaşlar kentte özellikle Kars Kalesi etrafında bulunan tarihi yapılardan ayakta kalanlarının korunmaya alınmasını talep ediyor.Kars’ta kale etrafında bulunan tabyaların tamamına yakını hayvan barınağı olarak çobanlar tarafından kullanılıyor.Define avcıları ise tarihi binalarda kazmadık yer bırakmamış. Kars turizmde önemli bir ivme kazanırken, tarihi yapıların yıkılarak kaybolması seyirci kalınmasına ise anlam verilemiyor.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar