Kristof Kolomb Günü'nde heykeline saldırı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 13.10.2021 tarih ve 10:28 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Kristof Kolomb Günü'nde heykeline saldırı

makale içerik

Kristof Kolomb Günü'nde heykeline saldırı
Kısa Linki Kopyala

Kristof Kolomb Günü'nde heykeline saldırı

Kristof Kolomb’un (Christopher Columbus) 12 Ekim 1492’de Bahamalar’a ayak basması ABD’de Kolomb Günü olarak kutlanırken Londra’daki Kolomb heykeli boyalı saldırıya uğradı.

Guatemala'nın başkenti Guatemala City'de çoğunluğunu yerlilerin oluşturduğu, köylüleri ve aktivistleri içeren gruplar, Kristof Kolomb’un  (Christopher Columbus) Amerika’ya ayak basmasının yıl dönümü olarak kutlanan Kolomb Günü’nde protesto yürüyüşü düzenledi. Irkçılığın protesto edildiği yürüyüşe yerli ve siyahi topluluklara destek verildi.Bazı göstericiler, Eski Guatemala Devlet Başkanı Jose Maria Reyna Barrios'un heykeline zarar verdi. Aynn gün Londra’daki Kristof Kolomb (Christopher Columbus) heykeline de saldırı düzenlendi.ABD’de birçok kişi, Kolomb’un kıtadaki yerlilerin köleleştirilmesinin ve soykırıma uğramasının yolunu açtığını söylüyor.ABD’de ilk kez bu yıl Kolomb Günü, Başkan Joe Biden’ın yaptığı değişiklikle aynı zamanda Yerli Halklar Günü olarak kutlandı.1451 - 1506 yılları arasında yaşayan Cenevizli kâşif ve denizci Kristof Kolomb’un keşifleri, Avrupa’nın Amerika’yla ilk teması oldu.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar