Osmaniye'de tarihi eserler yangından kaçırıldı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 30.07.2021 tarih ve 15:24 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Osmaniye'de tarihi eserler yangından kaçırıldı

makale içerik

Osmaniye'de tarihi eserler yangından kaçırıldı
Kısa Linki Kopyala

Osmaniye'de tarihi eserler yangından kaçırıldı

Osmaniye'nin Kadirli ilçesi Kazmacalı, Karatepe ve Bozkuyu köyleri arasındaki ormanlık alanda çıkan yangının hızı, 3'üncü günde kesildi. Etrafı büyük oranda çevrilen yangın, kontrol altına alınmaya çalışılırken, rüzgar hala risk olarak değerlendiriliyor. Bir taraftan alevlere müdahale edilirken diğer taraftan Karatepe Aslantaş Müzesi'ndeki eserler Osmaniye Müze Müdürlüğü'ne tedbir amaçlı nakledildi.

Kadirli'nin Kazmacalı, Karatepe ve Bozkuyu köyleri arasındaki ormanlık alanda, önceki çıkan yangın devam ediyor.

Rüzgarın da etkisiyle binlerce dönüm alanın kül olduğu yangın, dün akşam saatlerinde Karatepe Aslantaş Milli Parkı’na sıçradı. 6 köyün tahliye edildiği, 20 evin de hasar gördüğü yangın, Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi sınırlarına ulaştı.

TARİHİ ESERLER TAŞINDI

​Bir taraftan alevlere müdahale edilirken diğer taraftan da müzedeki tarihi eserler, Osmaniye Müze Müdürlüğü'ne tedbir amaçlı nakledildi. Ekiplerin, havadan ve karadan müdahalesiyle de alevlerin müzeye ulaşması engellendi.

Yangının hızı ise 3'üncü günde etkin mücadele sonucu kesildi. Karatepe Aslantaş Milli Parkı’na bir noktada çevrilen yangının söndürülmesi için çalışmalara devam ediliyor.
Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yangının söndürülmesinde önemli aşama kaydettiklerini, yanan alanı çevrelediklerini ancak rüzgarın hala ÜNLÜLER YANGINLARA SESSİZ KALMADI

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar