Osmanlı'nın ilk telsiz telgraf istasyonunun restorasyonu sürüyor

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 06.10.2021 tarih ve 11:36 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Osmanlı'nın ilk telsiz telgraf istasyonunun restorasyonu sürüyor

makale içerik

Osmanlı'nın ilk telsiz telgraf istasyonunun restorasyonu sürüyor
Kısa Linki Kopyala

Osmanlı'nın ilk telsiz telgraf istasyonunun restorasyonu sürüyor

Antalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti'nin sınırlarında bulunan Osmanlı döneminden kalan telsiz telgraf istasyonunun restorasyonu sürüyor.

Likya Birliği'nin başkenti olarak bilinen Patara'da, Osmanlı Devleti'nin Kuzey Afrika'daki son toprağı Trablusgarp ile tek bağlantısı olan 1906'da inşa edilen Anadolu'nun ilk telsiz telgraf istasyonu da bulunuyor. İstasyon, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2020'yi Patara Yılı ilan etmesinin ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının (BAKA) desteğiyle yeniden ayağa kaldırılıyor.

SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞTI

Bölgesel kalkınmaya da katkı sağlayacak telsiz telgraf istasyonunun onarım çalışmaları devam ediyor. Patara Antik Kenti Kazı Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Sultan 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan Osmanlı Devleti'nin ilk telsiz telgraf istasyonunun onarımının devam ettiğini açıkladı. 

MÜZEYE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Prof. Dr. Işık, istasyonun, bombalandığı için güçlükle ayakta duran duvarların tamamını, sıvalarını da koruyarak muhafaza ettiklerini aktardı.
Likya Birliği'nin başkenti olarak bilinen Patara ören yerinde ortaya çıkarılan istasyon, restorasyonun ardından müze haline dönüştürülecek.

Dünyanın dev uçakları İstanbul'da

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar