Tanrıça Demeter heykeli Libya'ya döndü

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 14.05.2021 tarih ve 12:08 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Tanrıça Demeter heykeli Libya'ya döndü

makale içerik

Tanrıça Demeter heykeli Libya'ya döndü

Tanrıça Demeter heykeli Libya'ya döndü

2011 yılında Libya’dan yağmalanan Tanrıça Demeter heykeli, British Museum uzmanları tarafından incelendikten sonra Londra’daki Libya Büyükelçiliği’ne teslim edildi.

The Art Newspaper’da yer alan habere göre Libya’nın kuzeydoğusundaki Kirene’den çalınan heykel, yasadışı olarak İngiltere’ye getirilirken Londra’daki Heathrow Havaalanı’nda yetkililer tarafından ele geçirildi. Müzedeki araştırmacılar, Tanrıça Demeter’i veya kızı Persephone’yi tasvir eden M.Ö. II. yüzyıla ait heykelin, UNESCO’nun Tehlike Altındaki Dünya Mirası listesinde yer alan günümüz Shahhat yakınlarında bulunan Kirene’nin bir yeraltı bölgesinden çalındığını açıkladı.

Uzmanlar, “Kirene, Yunan eserlerinin uygunsuz restorasyonu ve kapsamlı yağmalanması nedeniyle UNESCO’nun ‘Akdeniz Havzasında en çok ihmal edilen ve tehlike altındaki’ bölgeleri arasında yer alıyor. Mart ayında da İngiliz gazetesi The Times, Kirene kentinin etrafının buldozerler tarafından kuşatıldığını haber yapmıştı” dediler.

Friends: The Reunion'dan ilk tanıtım

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar