Tarihi kiliseler kayıp eserlerine kavuşturulacak

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 11.08.2021 tarih ve 12:47 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Tarihi kiliseler kayıp eserlerine kavuşturulacak

makale içerik

Tarihi kiliseler kayıp eserlerine kavuşturulacak

Tarihi kiliseler kayıp eserlerine kavuşturulacak

2007'de Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde bulunan tarihi kiliselerden çalınan 12 eser Fener Rum Patriği Bartholomeos'a teslim edilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Gökçeada'nın Zeytinli, Eski Bademli ve Dereköy mahallelerindeki tarihi kiliselerden 2007 yılında çalınan tarihi eserler, aynı yıl Eceabat İlçe Jandarma Komutanlığınca gerçekleştirilen operasyonda ele geçirildi. Gökçeada Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında ağırlıklı olarak ikonalardan oluşan kültür varlıkları Çanakkale Arkeoloji Müzesine teslim edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda başlatılan çalışmada, aralarında Hz. İsa ve Aziz tasvirlerinin bulunduğu dini kültür varlıklarına ilişkin adli süreç Çanakkale Arkeoloji Müzesi ve Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce takip edildi. Mahkeme kararının kesinleşmesi üzerine müzede hassasiyetle korunan 12 tarihi eserin teslim edilmesi kararlaştırıldı.

TESLİM TÖRENİ YARIN

Bakan Ersoy, Gökçeada'da çalınan tarihi eserleri Fener Rum Patriği Bartholomeos'a takdim edecek. Türkiye’nin kültür varlıklarına karşı dil, din ve ırk ayrımı gözetmeksizin gösterdiği korumacılık anlayışının bir göstergesi olarak teslimi sağlanacak 12 eser için Çanakkale Troya Müzesi’nde tören düzenlenecek. 

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar