'Tekerlekli Mücevherler’ Beykoz’da yaz sezonunu açtı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 28.06.2021 tarih ve 11:31 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. 'Tekerlekli Mücevherler’ Beykoz’da yaz sezonunu açtı

makale içerik

'Tekerlekli Mücevherler’ Beykoz’da yaz sezonunu açtı
Kısa Linki Kopyala

'Tekerlekli Mücevherler’ Beykoz’da yaz sezonunu açtı

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği, Beykoz’da ‘Yaza Merhaba Partisi’ düzenledi. 47 klasik otomobilin yer aldığı etkinlikte, keyifli anlar yaşandı. Usta oyuncu Rasim Öztekin’in binmeye doyamadığı 1972 model Chevrolet’i bu sene etkinlikte yer alamadı.

2009 yılından beri otomobilleri koruyup, yaşatmak ve geleceğe taşımak misyonuyla çalışmalarını yürüten İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği, (İKOD) Beykoz’da geleneksel ‘Yaza Merhaba Partisi’ düzenledi.47 klasik otomobil ile katılım sağlayanlar hem arabalarını sergiledi hem de kahvaltı eşliğinde müzik ve eğlencenin keyfini sürdü.Düzenli olarak aile ortamında yeşil alan etkinlikleri yaptıklarını kaydeden İKOD Başkanı Hakan Arvay, ulusal bayramlarda da klasik otomobil severlerle konvoylar oluşturduklarını söyledi. Arvay, pandeminin klasik otomobiller ve sahipleri üzerindeki etkisini de anlattı.Pandeminin klasik otomobillerin, garajdan çıkarılmasına engel olduğunu ifade eden Arvay, "Pandemi nedeniyle araçlarımız maalesef mahsur kaldı. Bu arabaların yürümesi lazım. Çünkü eski teknoloji otomobiller. Bu arabaları kapatıp beklettiğinizde bazı yerlerinde kurumalar oluyor. Aşılarımızı olup, hem otomobiller hem bizler eski günlerimize kavuşacağız” dedi.Klasik otomobil sahibi olmak isteyenlere de önerilerde bulunan Arvay, "Klasik otomobil sahibi olmak isteyenler için hem İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği hem de Antika Otomobil Federasyonu var. Trafiğe çıkacak olan her bir yeni klasik otomobil, bizim için çok önemli. Sayıları ne kadar fazla olursa o kadar iyidir. Biz onlara ‘tekerlekli mücevherler’ diyoruz ve koruyup, yaşatmayı önemsiyoruz” dedi.8 Mart’ta hayata veda eden usta oyuncu Rasim Öztekin’in 1972 model Chevrolet’i bu yıl ‘Yaza Merhaba Partisi’nde yoktu. Usta oyuncu Rasim Öztekin’in 72 model klasik otomobilinin restorasyonunu yaptığını söyleyen İKOD Kurucu Üyesi Semih Erüstün, "3-4 araba önce, rahmetli Rasim Öztekin’in 72 Model Chevrolet klasik otomobilinin restorasyonunu yaptım. Parçalarını topladık, kendi zevkine göre arabasının rengini değiştirdik. Otomobil çok güzel oldu. Restorasyondan sonra, ömrü yetmediğin için, çok fazla kullanamadı” dedi.Erüstün, ‘Yaza Merhaba Partisi’ne 54 model Plymouth Belvedere otomobiliyle katıldı.Otomobillerin restorasyon ve bakım süreçlerine dair bilgi veren Erüstün, "Bu arabaların restorasyonu, aşağı yukarı 1 sene sürüyor. 8 ayda da çıkabiliyor. Normal bir serviste bu otomobillerin bakımını yaptıramazsınız, söktüremezsiniz. Zaten sökseler de muhtemelen bir şeyini anlamazlar ve bakımını yapamazlar” diye konuştu.Klasik otomobil yapmanın ekonomik boyutuna da değinen Erüstün, “Güzel bir otomobil yapmak için 250-300 bin lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. 600 bin de harcanabilir, 800 bin de harcanabilir. Arabanın değerine göre, bu rakam yükseliyor” dedi.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar