Türkiye'nin Interpol'e girişimi sonuç verdi: Fatih tuğralı belgenin satışı durduruldu

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 22.10.2021 tarih ve 09:49 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Türkiye'nin Interpol'e girişimi sonuç verdi: Fatih tuğralı belgenin satışı durduruldu

makale içerik

Türkiye'nin Interpol'e girişimi sonuç verdi: Fatih tuğralı belgenin satışı durduruldu
Kısa Linki Kopyala

Türkiye'nin Interpol'e girişimi sonuç verdi: Fatih tuğralı belgenin satışı durduruldu

İngiltere'nin başkenti Londra'da müzayedede satışa çıkarılacağı duyurulan, Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han'ın tuğrası bulunan Zağanos Paşa Vakfı'nın belgesi, Türkiye'nin girişimleriyle satıştan çekildi.

Balıkesir'de bulunan Zağanos Paşa Vakfı'nın kuruluş amacı ve kuruluş şartlarının yer aldığı Hicri 866 tarihli (1462) belge, İngiltere’nin başkenti Londra'da bugün müzayedeye çıkarılacaktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğ Tescil Dairesi Başkanlığı ile Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlığı'nın yaptığı araştırmada, söz konusu vakfiyenin 1918-1920'li yıllarında İngilizlerin İstanbul'u işgali sırasında kaçırılan eserlerden olduğu belirlendi.Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde Zağanos Paşa Vakfı'nın tüm yazışmalarının bulunduğu, sadece 'vakıf senedi' olarak da bilinen belgenin kayıp olduğu tespit edildi.Yıllardır aranan vakfiyenin müzayedede satışa çıkarılacağının öğrenilmesi üzerine Türkiye, iade süreci için çalışma başlattı. Vakıflar Genel Müdürlüğü Tescil Dairesi ile Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlıkları, Interpol'e eserin iadesi için başvuruda bulundu. Vakıflar Genel Müdürlüğü uzmanları ayrıca müzayede evi ile de görüştü.Türkiye'nin girişimleri sonuç verdi ve bugün belgenin satıştan çekildiği bilgisi alındı. Türkiye'nin girişimleri sonucu belgenin satışı durdurulurken, süreç ve resmi yazışmaların takip edildiği belirtildi.AÇILIŞ FİYATI 980 BİN TLFatih Sultan Mehmet Han tuğralı belge 'Besmele' ile başlıyor. Arapça el yazısı ve siyah mürekkeple yazılan belgenin ayrıca vakıf kurucularının isimleri bulunuyor. Kırmızı dokuma ile kısmen güçlendirilen belgenin son satırında da tarih yer alıyor. 114 santim uzunluğunda ve 20,5 santim genişliğindeki eserin müzayede açılış fiyatı ise 80 bin paunt (980 bin TL) olarak açıklanmıştı.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar