UNESCO listesindeki Afrodisias Antik Kenti’nde yangın önlemi

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 04.08.2021 tarih ve 08:55 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. UNESCO listesindeki Afrodisias Antik Kenti’nde yangın önlemi

makale içerik

UNESCO listesindeki Afrodisias Antik Kenti’nde yangın önlemi
Kısa Linki Kopyala

UNESCO listesindeki Afrodisias Antik Kenti’nde yangın önlemi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, dünyaca ünlü Afrodisias Antik Kenti’nde yangın için teyakkuza geçilirken, tedbirler üst seviyeye çıkarıldı.

Aydın’ın Karacasu ilçesi Alemler Mahallesi’nde meydana gelen orman yangını rüzgarın şiddeti ile yön değiştirmeye devam ederken, dünyaca ünlü Afrodisias Antik Kenti’nde tedbirler üst seviyeye çıkarıldı.

Alevlerin Afrodisias Antik Kenti’ne ulaşma riskine karşı teyakkuza geçilirken, müze envanterleri de olası bir durumda tahliyeye hazır hale getirildi.

Yangın bölgesine gelerek incelemelerde bulunan Aydın İl Kültür Turizm Müdürü Umut Tuncer, müzenin tahliye planını hazırladıklarını belirterek, “Afrodisias Müzesi’nin tahliye planını hazırladık. İl ve çevre müzelerdeki personellerimizin tamamını oraya intikal ettirdik. Yaklaşık 8 adet su tankerini müzemize istifledik" dedi.

"Orada kriz planına hazırlandık" diyen Tuncer, "Umuyoruz bu yangını sabaha kadar kontrol altına alırız. Burada büyük bir dayanışma örneği var. Müzeyi tahliye etmek zorunda kalmayacağımızı düşünüyoruz ama tahliye planımızı hazırladık” diye konuştu. 

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar