Van'da definecilerin kazdığı bölgede inceleme

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 16.06.2021 tarih ve 12:23 saatinde Sanat Haberleri kategorisine yazıldı. Van'da definecilerin kazdığı bölgede inceleme

makale içerik

Van'da definecilerin kazdığı bölgede inceleme
Kısa Linki Kopyala

Van'da definecilerin kazdığı bölgede inceleme

Van'ın Şabaniye Mahallesi'nde definecilerin kaçak kazı yaptığı ve yaklaşık 3 aydır polisin nöbet tuttuğu bölgede, Van Müze Müdürlüğü tarafından sondaj kazı çalışması başlatıldı.

Van İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri yaklaşık 3 ay önce Şabaniye Mahallesi'ndeki tarihi mezarlık olduğu tahmin edilen bir alanda, kaçak kazı yapıldığı ihbarını aldı.

Harekete geçen polis, belirlenen alanda yaptığı incelemede definecilerin hemen evlerinin yanı başında bulunan alanda tünel kazıp, kaçak kazı yaptığını tespit etti. Defineciler hakkında soruşturma başlatılırken, polis zırhlı araçlarla geldiği bölgede nöbet tutmaya başladı. Polisin bölgedeki nöbeti sürerken, Van Müze Müdürlüğü'ne bağlı ekipler Edremit Belediye Başkanlığı'nın da desteği ile bölgede inceleme yaptı.

Ekipler, tümsek halinde bulunan, definecilerin kazdığı bölgede sondaj kazı çalışması başlattı. Ekiplerin yaptığı çalışma ile alanla ilgi ortaya çıkan veriler sonucunda Van Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna rapor halinde sunulacak ve ardından bölge ile ilgili karar alınacak. 

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar