Antik dönemin mühendislik harikası: Bin esire yaptırılan 'Titus Tüneli'ne turist akını

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 07.09.2021 tarih ve 13:40 saatinde Seyahat Haberleri kategorisine yazıldı. Antik dönemin mühendislik harikası: Bin esire yaptırılan 'Titus Tüneli'ne turist akını

makale içerik

Antik dönemin mühendislik harikası: Bin esire yaptırılan 'Titus Tüneli'ne turist akını

Antik dönemin mühendislik harikası: Bin esire yaptırılan 'Titus Tüneli'ne turist akını

Hatay'ın Samandağ ilçesinde, Romalılar döneminde sel sularını önlemek için bin esire yaptırılan Titus Tüneli, ilginç hikayesi ve muazzam yapısıyla ziyaretçileri tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Antik bir mühendislik harikası olan ve dağın içi oyularak yapılan Hatay'daki Titus Tüneli, 2 bin yıl öncesinin mega projelerindendi.Dağdan gelen suların taşıdığı kum ve çakılların limanı doldurmasını engellemek için Roma İmparatoru Vespasianus'un emriyle M.S. 69 yılında yapımına başlanan ve oğlu Titus döneminde M.S. 81 yılında tamamlanan Vespasianus-Titus Tüneli, kente gelenlerin görmeden gitmediği mekanların başında geliyor.Bin esirin çalıştırılarak yaptırıldığı tünel, ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor. Doğanın içerisindeki mimarisiyle yurt içi ve dışından gelenlerin beğenisini toplayan tünel, 1380 metre uzunluğu, 7 metre yüksekliği ve 6 metre genişliğiyle dikkati çekiyor.Titus Tüneli'ni gezenler, tünelin yaklaşık 100 metre ilerisinde bulunan, mimari yapısı ve dekorasyonuyla büyük gösterişe sahip  yakınındaki Beşikli Mağara'yı da ziyaret ediyor.Titus Tüneli’nin doğusunda yer alan Beşikli Mağara içerisindeki Roma dönemine ait mezarların ise soylu bir yönetici ve ailesine ait olduğu sanılıyor.Tüneli ziyarete gelenler vatandaşlar, buradaki oda mezarları da görme şansı elde ediyor.Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, yaptığı açıklamada, Hatay'ın çok önemli tarihi ve kültürel değere sahip bir yer olduğunu söyledi. Tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Hatay'a yerli ve yabancı ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiğini aktaran Ersoy, Samandağ ilçesinde yer alan Titus Tüneli'nin de kentin dikkat çeken önemli yerlerinden olduğunu belirtti.Mimarisiyle dikkati çeken tünele ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığını dile getiren Ersoy, "İlimizin önemli ören yerleri arasındaki Roma döneminden kalma 1380 metre uzunluğundaki Titus Tüneli, ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor. Yılın 8 aylık zaman diliminde Samandağ ilçemizde bulunan Titus Tüneli'ni yerli ve yabancı 28 bini aşkın ziyaretçi gezdi" diye konuştu.Gaziantep'ten gelen Cafer Tayyar Demirci, "Titus Tüneli, doğa harikası bir yer, herkes buraya mutlaka uğramalı" dedi. Mersin'den ailesiyle tüneli ziyarete gelen Celal Karadavut, Hatay'ın tarihe damga vurmuş önemli bir şehir olduğunu söyledi.Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kenti ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti belirten Karadavut, "Hatay, hem tarih hem doğa hem de gastronomi olarak Türkiye'de yeri farklı olan bir şehrimiz" diye konuştu. Şükran Naz Karadavut da tüneli çok beğendiğini ve herkesin görmesi gerektiğini kaydetti.Romalılar döneminde yaptırılan Titus Tüneli'ni 8 ayda yurt içi ve dışından 28 bini aşkın kişi ziyaret etti.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar