Baraj suları çekilince köy mezarlığı gün yüzüne çıktı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 05.09.2021 tarih ve 12:35 saatinde Seyahat Haberleri kategorisine yazıldı. Baraj suları çekilince köy mezarlığı gün yüzüne çıktı

makale içerik

Baraj suları çekilince köy mezarlığı gün yüzüne çıktı
Kısa Linki Kopyala

Baraj suları çekilince köy mezarlığı gün yüzüne çıktı

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Pusat-Özen Barajı'nda suların çekilmesiyle köy mezarlığı ve ağaçlık alan gün yüzüne çıktı, barajda ilginç görüntüler oluştu.

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Pusat-Özen Barajı yaşanan kuraklığı gözler önüne seriyor. 2009 yılından su tutmaya başlayan baraj, 6 ay gibi kısa bir sürede Maden-Alanyurt ve Pusat gibi köyleri sular altında bırakmıştı.Bu yıl etkisini gösteren kuraklık sonrası baraj alarm vermeye başladı. Yağışların az olması ve sulama ile birlikte barajın suyu yaklaşık 50 metre çekildi.Suların çekilmesiyle birlikte Maden ve Alanyurt köyündeki bazı yerleşim yerleri, mezarlar, ağaçlar ve elektrik direkleri gün yüzüne çıktı.Geçtiğimiz yıl sular altında kalan köy mezarlığı bu yıl tamamen gözle görülür hale geldi. Ortaya çıkan mezarlar ve yerleşim yerleri ilginç görüntüler oluşturdu.Köy sakinlerinden Mahir Aksoy, durumun hem baraj hem de kendileri açısından vahim olduğunu, sulama ve yetersiz yağış nedeniyle suyun yarı yarıya azaldığını söyledi.Suların yükseklik olarak 15 metre çekilmesinin ardından, önceden sular altında bulunan mezarlık ve ağaçlar köylüleri endişeye sürükledi.Köy sakinlerinden Mahmur Özer, kuraklığın kendini oldukça gösterdiğini ifade ederek, “Şu an görmüş olduğumuz maden köyünden bazı yerler dışarı çıkmış durumda. Temennimiz eskisi gibi dolup eski güzel görüntüsünü alması. Kuraklık kendini oldukça burada da gösterdi” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar