Binlerce kuşa ev sahipliği yapan Uluabat'ta çember daralıyor

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 20.09.2021 tarih ve 09:53 saatinde Seyahat Haberleri kategorisine yazıldı. Binlerce kuşa ev sahipliği yapan Uluabat'ta çember daralıyor

makale içerik

Binlerce kuşa ev sahipliği yapan Uluabat'ta çember daralıyor
Kısa Linki Kopyala

Binlerce kuşa ev sahipliği yapan Uluabat'ta çember daralıyor

Dünyadaki küçük karabatakların üreme alanlarının başında gelen Uluabat Gölü’nde kuş türleri başta olmak üzere canlıların yaşama alanları gün geçtikçe daralıyor.

Sulak alanların korunması ve sürdürülebilir kullanımı sağlamayı hedefleyen Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile 1998 yılından beri koruma altına alınan Bursa sınırları içerisindeki Uluabat Gölü’nde kuş türleri başta olmak üzere diğer canlıların yaşama alanları kısıtlanıyor.Küresel iklim krizi ve çevresel faktörlerle her geçen gün kurumayla ve kirlilikle karşı karşıya kalan Uluabat Gölü’nde en fazla görülen küçük karabatakların üreme alanları da tehlike altında.Orta Avrupa’dan Afrika’ya, Afrika’dan da Türkiye üzerinden Avrupa’ya göç eden binlerce kuş türüne kalıcı ve geçici konaklama imkânı sağlayan Uluabat Gölü’nü besleyen su kaynakların azalması da küresel ısınmaya bağlanıyor.Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir, “Uluabat Gölü aynı zamanda Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile korunan bir göldür. Ama maalesef yaşayan göl unvanını her geçen gün yitirmektedir. Arkamızda küçük karabatakları görmekteyiz. Dünyadaki popülasyonun en yoğun olduğu göl Uluabat Gölü’dür'' dedi.Küçük karabataklar nedeniyle gölün koruma altına alındığını söyleyen Demir, Türkiye'nin kuşların göç yolları üzerinde olduğunu belirtti. Uluabat Gölü'nün birçok su kuşu ve diğer canlılar için çok önemli olduğunu aktaran Demir, ''Bu kuş türlerinin varlıklarını sürdürmesi açısından Uluabat Gölü’nün korunması ve kollanması gerekiyor” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar