Dinlenme odalı 'Boğaz Köprüsü'

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 12.11.2021 tarih ve 11:52 saatinde Seyahat Haberleri kategorisine yazıldı. Dinlenme odalı 'Boğaz Köprüsü'

makale içerik

Dinlenme odalı 'Boğaz Köprüsü'
Kısa Linki Kopyala

Dinlenme odalı 'Boğaz Köprüsü'

Sivas’ın Kızılkavraz köyü yakınlarındaki 'Boğaz Köprüsü'nün tarihte bölgeden geçen yolculara dinlenme ve sığınma imkanı sunduğu tahmin ediliyor. Kızılırmak'ın iki yakasını birbirine bağlayan köprü dinleme odalı Boğaz Köprüsü olarak anılıyor.

Sivas'ın Kızılkavraz köyü yakınlarında bulunan, Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yapıldığı tahmin edilen köprü Kızılırmak Nehri'nin iki yakasını birbirine bağlıyor.Köprünün her iki yakasında, ayak kısımları içinde 3 oda da yer alıyor. Bu odalarla tarihte, bölgeden geçen yolculara dinlenme ve sığınma imkanı sunulduğu tahmin ediliyor.Köprünün, üzerindeki 1525 tarihli kitabeden Osmanlı Devleti zamanında onarıldığı anlaşılıyor. 102 metre uzunluğa sahip, 'Boğaz Köprüsü' ismini ise Kızılırmak'ın iki yakasını birbirine bağlamasından alıyor.Köprü hakkında bilgi veren sanat tarihçisi Yunus Budaktaş, Sivas'ın Selçuklu döneminde Anadolu'nun en önemli ticaret merkezlerinden olduğunu belirtti. Budaktaş, "Anadolu ticareti için önemli bir kentimiz. Şehirde ticaretle ilgili mimari faaliyetlerin yoğun şekilde olduğu tarihte görülüyor. Boğaz Köprüsü de ticari faaliyetlerin yürütüldüğü kervansaray yolları üzerine kurulmuş olan tarihi bir köprüdür” dedi.Köprünün tarihi ile ilgili kaynaklarda iki farklı görüş bulunduğunu söyleyen Budaktaş, “Malzeme ve teknik bakımından Orta Çağ'a ait olduğu düşünülüyor. Başka bir görüşte, köprünün üzerindeki kitabedeki 1525 tarihi, köprüyü 16'ncı yüzyıla tarihlememize neden oluyor ancak bu 1525 tarihi köprünün yapım tarihi mi yoksa onarım tarihi mi bununla ilgili kesin bilgi yok" diye konuştu.Köprünün, kervanların geçiş güzergahına kurulduğunu söyleyen Budaktaş, "Tarihi köprülerde bögeden geçenlere, görevlilere dinlenmeleri için barınma ve sığınma odaları inşa edilirdi. Boğaz Köprüsü’nde de bu odalardan var. Tabii onarımlar sonucunda odalar kapatılmış, günümüze özgün haliyle ulaşamamış" şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar