Hamaç Höyük kazısında nekropol bulundu

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 06.12.2021 tarih ve 17:51 saatinde Seyahat Haberleri kategorisine yazıldı. Hamaç Höyük kazısında nekropol bulundu

makale içerik

Hamaç Höyük kazısında nekropol bulundu
Kısa Linki Kopyala

Hamaç Höyük kazısında nekropol bulundu

Gaziantep’in İslahiye ilçesi Hamaç Höyük'teki kazı çalışmalarında Orta Çağ dönemine ait nekropol bulundu. Mezarlardaki çocuk ve yetişkine ait olduğu tahmin edilen 40'a yakın iskeletin cinsiyeti, antropologların çalışmasıyla belirlenecek.

Gaziantep’in İslahiye ilçesi Ağalarobası Mahallesi Karasu Nehri kıyısındaki Hamaç Höyük'te, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen kazı çalışmalarında, Orta Çağ dönemine ait nekropole ulaşıldı.Kazıdaki alanda oturtulmuş basit toprak, taş sanduka mezarlardaki çocuk ve yetişkine ait olduğu tahmin edilen 40'a yakın iskeletin cinsiyeti, antropologların çalışmasıyla belirlenecek.Kazı çalışmalarına başkanlık eden, Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Atilla Engin, Hamaç Höyük'ün bölgedeki en büyük höyüklerden olduğunu ancak kaçak kazılarla tahrip edildiğini belirtti.Kazı çalışmalarında çok katmanlı höyük yerleşmesine rastladıklarını anlatan Engin, "Mezarlar basit toprak, taş sanduka mezarlardan oluşarak içlerinde herhangi bir eşya bulunmadı. Şu ana kadar 40 civarında çocuk ve yetişkin insan iskeletleri bulundu. Bu iskeletlerin cinsiyetleri, antropolog arkadaşların çalışmasıyla netlik kazanacak" dedi.Prof. Dr. Engin, Hamaç Höyük'teki kazı çalışmalarına 7 arkeolog ve 30 kişilik işçi grubuyla devam edildiğini de belirtti.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar