'Karadeniz'in Efes'i' Tieion Antik Kenti ziyaretçi akınına uğradı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 21.09.2021 tarih ve 11:41 saatinde Seyahat Haberleri kategorisine yazıldı. 'Karadeniz'in Efes'i' Tieion Antik Kenti ziyaretçi akınına uğradı

makale içerik

'Karadeniz'in Efes'i' Tieion Antik Kenti ziyaretçi akınına uğradı

'Karadeniz'in Efes'i' Tieion Antik Kenti ziyaretçi akınına uğradı

Karadeniz kıyılarında kazılan ilk ve tek antik kent olma özelliğini taşıyan ve Karadeniz'in Efes'i olarak anılan 2 bin 700 yıllık Tieion Antik Kenti, ziyaretçi akınına uğruyor.

Tarihi Tios, Tieion, Tianon, Tium gibi isimlerle anılan 2 bin 700 yıllık antik kent bölgenin tarihine ışık tutuyor. 2006 yılında kazı çalışmalarının başladığı Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde M.Ö. 6 ve 7. yüzyıllar arasında kurulduğu tahmin edilen Tieion Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarında tapınağın kriptosuna da ulaşıldı. TÜRKİYE'NİN KÜLTÜREL SERVETİ: BATI KARADENİZ'İN ANTİK KENTLERİYazılı eserlerin yanı sıra, liman, madeni para, tapınak, kilise, hamam gibi eserler tespit edilirken, kalede yaşayanların su ihtiyacının karşılanabilmesi için yapılan su sarnıcı dikkat çekiyor. 4 metre derinliğindeki sarnıcın ardından 60 hektarlık alanda önemli bulguların yapılacak çalışmalarla gün yüzüne çıkartılması için çalışmalar sürdürülüyor.Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 143. ören yeri olarak kabul edilen antik kentin güvenliği ise Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı asayiş ekiplerince sağlanıyor. Drone ile havadan görüntülenen Filyos Kalesi ve antik kentte kazı çalışmaları belirli aralıklarla devam ediyor.Kentin en gözde beldesi olan Filyos'a tepeden hakim olan antik kent, adeta beldenin balkonu haline geldi. Hafta sonları antik kentin yolunu tutan ziyaretçiler, pandemi dolayısıyla maske ve mesafe kurallarına uyarak ziyaretlerini gerçekleştiriyor.Girişte önce kentin tarihi hakkında bilgi edinen ziyaretçiler, kazılardan elde edilen eserleri inceleme fırsatını yaşıyor.Kazıların ortasından geçen ahşap yoldan ilerleyen ziyaretçiler, teras tabir edilen bölüme gelerek burada hem anı ölümsüzleştiriyor hem de turistik beldeyi tepeden izliyor.Karadeniz'in Efes'i olarak anılan antik kent, bölgenin tarihine ışık tutmaya devam ediyor.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar