Tarihi Payas Kalesi ziyarete açılıyor

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 09.11.2021 tarih ve 12:16 saatinde Seyahat Haberleri kategorisine yazıldı. Tarihi Payas Kalesi ziyarete açılıyor

makale içerik

Tarihi Payas Kalesi ziyarete açılıyor
Kısa Linki Kopyala

Tarihi Payas Kalesi ziyarete açılıyor

Hatay’daki Payas Kalesi, bilimsel kurtarma kazılarıyla gün yüzüne çıkarılıp turizme kazandırılacak. Yakında ziyarete açılacak kalede, ziyaretçiler hem ibadetini yapabilecek hem de müzenin tarihini öğrenecek.

Hatay'ın Payas ilçesindeki etrafı hendeklerle çevrili Payas Kalesi, bilimsel kurtarma kazılarıyla turizme kazandırılmaya hazırlanıyor.Orta Çağ'da Cenevizliler tarafından yapılan ve yıkıldıktan sonra 2. Selim tarafından yeniden inşa edilerek savunma kalesi olarak kullanılan Payas Kalesi'nde, ilk kazı 2018'de gerçekleştirildi.O dönemde avlusundaki mescit ve askeri kışlanın temellerine ulaşılan kazılar sonrası, her iki yapı restore edilerek ayağa kaldırıldı.Geçen ay Hatay Arkeoloji Müzesi koordinasyonunda 21 kişilik ekiple 2. etap kurtarma kazılarına başlanılan kalenin, avlusundaki koğuş, konut ve depoların temellerine de ulaşıldı.Yapıların gün yüzüne çıkarılması ve etrafındaki hendeklerin restore edilmesiyle Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi'nin hemen yanında yer alan kale, hizmete açılarak turizme kazandırılacak.Kazı çalışmalarının devam ettiği yapının çok önemli bir Orta Çağ kalesi olduğunu söyleyen Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, kalenin yüzyıllar içerisinde ticaret kervanlarını koruyan bir karakol, karargah ve hatta hapishane olarak kullanıldığını belirtti.Kale etrafı hendeklerle çevrili olduğu için Anadolu’da bir ilk olduğunu söyleyen Ersoy, "Kaledeki ilk bilimsel kurtarma kazıları 2018'de başladı. Restorasyon öncesi ön hazırlıktı. Kalenin içinde bulunan mescit ve kışla binasının sadece alt seviyede temelleri kalmıştı, restorasyon sonrası ayağa kaldırıldılar. Bu yıl hendeklerin restorasyonu öncesi kalenin katmanlarını görebilmek için iki yeni açma açıldı ve Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde belirttiği konutların temellerine rastlanıldı” dedi.Kalenin kazı çalışmalarının ardından hizmete alınacağını ve avlusundaki kışlanın müze görevi göreceğini belirten Ersoy, "Kalenin içindeki kışla binası, müzeye çevrilerek bugüne kadar kazılarımızda bulunmuş tüm top gülleleri, toplar ve diğer Osmanlı'ya ait tabak, çini parçaları ve lüleler burada sergilenecek. Ziyaretçi geldiğinde mescidinde namaz kılıp, kaleyi gezebilecek, tarihle iç içe ibadetini yapıp müzesinde de tarihini öğrenecek” diye konuştu.Ersoy, aynı zamanda kalıntıların üzerinde ziyaretçiler için bir gezi güzergahı oluşturulacağını, kalenin hizmete açılmasıyla bölge turizmine önemli bir katkı sağlanacağını kaydetti.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar