Tayland'da güneş kremi yasağı: Cezası 25 bin lira

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 05.08.2021 tarih ve 15:45 saatinde Seyahat Haberleri kategorisine yazıldı. Tayland'da güneş kremi yasağı: Cezası 25 bin lira

makale içerik

Tayland'da güneş kremi yasağı: Cezası 25 bin lira
Kısa Linki Kopyala

Tayland'da güneş kremi yasağı: Cezası 25 bin lira

Tayland, mercanlara zarar veren kimyasal içerikli güneş kremlerinin kullanımını tüm ulusal deniz parklarında yasakladı. Kullananlara yaklaşık 25 bin TL para cezası verilecek.

Yazın başlaması ile turizm sezonunu açan Tayland'da güneşten korunmak için kullanılan krem ve losyonların mercanlara verdiği zararla ilgili endişeler tekrar gündeme gelirken, hükümet mercanları korumaya yönelik yeni bir girişime imza attı.Tayland'daki tüm ulusal deniz parklarında, kimyasal içerikli güneş kremlerinin kullanımı mercanlara zarar verdiği gerekçesiyle yasaklandı.Taylandlı yetkililer tarafından yapılan açıklamada, güneşten korunmak için kullanılan losyonlarda yaygın olarak bulunan 4 kimyasal bileşenin mercan larvalarına zarar verdiği belirtilerek, mercan üremesini engellediği ve resif ağarmasına neden olduğu bildirildi. Açıklamada, içeriğinde oksibenzon, oktinoksat, 4-methylbenzylidene camphor veya bütilparaben bulunan kremlerin kullanımının yasaklandığı ifade edildi.Yasağa uymayanların 100 bin Tayland bahtı (2 bin 100 sterlin, yaklaşık 25 bin TL) para cezasına çarptırılacağı aktarıldı. Söz konusu yasağın nasıl uygulanacağına yönelik detay verilmedi.Tayland’ın Phi Phi Leh Adası’nda yer alan Maya Koyu, yoğun geçen turizm sezonunun ardından mercanların büyük oranda zarar görmesi nedeniyle 2018'de kapatılmıştı.Maya Koyu'nun, ziyaretçi sayısındaki keskin artışın olumsuz etkileri nedeniyle 2021’e kadar kapalı kalacağı belirtilmişti.Öte yandan, benzer güneş kremi yasakları, Pasifik'teki Palau Adası ve ABD'nin Hawaii eyaletinde de uygulanmaya devam ediyor.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar