Torosların vahşi güzelliği 'Yılkı atları'

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 11.05.2021 tarih ve 11:17 saatinde Seyahat Haberleri kategorisine yazıldı. Torosların vahşi güzelliği 'Yılkı atları'

makale içerik

Torosların vahşi güzelliği 'Yılkı atları'
Kısa Linki Kopyala

Torosların vahşi güzelliği 'Yılkı atları'

Antalya'nın Kaş ilçesinde, pandemi sürecinde insan hareketliliği azalınca yılkı atları da doğada daha görünür olmaya başladı. Torosların yüksek kesimlerindeki sedir ormanlarında dolaşan yılkı atları, görsel güzellik oluşturdu.

Pandemi sürecinde tam kapanma nedeniyle Yörüklerin yaylalara çıkamaması, ormanlarda ve yaylalarda insan hareketliliğinin yok denecek derece az olması, doğada yaşayan yabani hayvanları daha görünür kıldı. Bu türlerden biri de Toroslardaki sedir ormanlarında yaşamını sürdüren yılkı atları oldu. SOYLARI OSMANLI SÜVARİ BİRLİĞİNE DAYANAN 'YILKI ATLARI'Yılkı atlarından 3'ü, Kaş'a bağlı Gürsu Mahallesi sınırlarındaki 1100 rakımlı Dalaklı mevkisinde, sedir ormanları arasındaki düz arazide görüldü.Bir süre çayırların arasında koşan yılkı atları, daha sonra yamaçtaki sedir ormanlarına doğru gitti. Kısa aralıklarla orman içinde de koşan atlar, bir süre yamacın doruğunda bekledi. Daha sonra atlar, sedir ormanlarının arasında kayboldu.Yılkı atlarını gören Erhan Yücesan, "Torosların zirvesinde 3 yılkı atı gördüm. Bu benim için çok büyük mutluluktu" dedi.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar