Türkiye'nin 80 milyon yıllık lav sütunları turistleri bekliyor

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 25.05.2021 tarih ve 12:23 saatinde Seyahat Haberleri kategorisine yazıldı. Türkiye'nin 80 milyon yıllık lav sütunları turistleri bekliyor

makale içerik

Türkiye'nin 80 milyon yıllık lav sütunları turistleri bekliyor
Kısa Linki Kopyala

Türkiye'nin 80 milyon yıllık lav sütunları turistleri bekliyor

Dünyada Kuzey İrlanda, İskoçya ve Amerika Kaliforniya'da, Türkiye'de ise Bartın'da bulunan 80 milyon yıllık Güzelcehisar Lav Sütunları, manzarasıyla hayranlık uyandırıyor. Güzelcehisar Köyü Muhtarı Necmi Uyan, lav sütunlarını görmeleri için turistleri bölgeye beklediklerini söyledi.

Bartın kent merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Güzelcehisar köyünde bulunan, 80 milyon yıl önce volkanlardan akan lavların soğuması sonucu oluşan bazalt lav sütunları ilgi görüyor.Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2011 yılında tabiat anıtı olarak ilan edilen lav sütunları, Bartın’ın yanı sıra dünyada sadece Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kaliforniya'da bulunuyor.Diğer lav sütunlarının yatay olduğu bilinirken, Güzelcehisar sahilindekiler ise hem yatay hem de dikey olarak uzanıyor. Yemyeşil orman örtüsüyle denizin bütünleştiği lav sütunları beşgen ve altıgen şeklinde oluşumlar gösteriyor.Lav sütunların genişliği 50 ile 100 santimetreye, uzunluğu ise 100 metreye kadar ulaşıyor.4 yıl önce başlatılan ‘Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi’ kapsamında lav sütunlarının ziyaretçiler tarafından daha rahat gezilebilmesi için 800 metre uzunluğunda ahşap yürüyüş yolları, seyir terası ve iskeleler yapıldı.Lav sütunlarını 4 yılda yaklaşık 500 bin kişi ziyaret etti.Güzelcehisar Köyü Muhtarı Necmi Uyan, “4 yıl önce başlatılan rekreasyon projesi sonrasında köyümüzde bulunan 80 milyonluk lav sütunlarına yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi görmeye başladı. O günden bugüne çok fazla insanı köyümüzde ağırladık. Şu anda kısıtlamalar var o yüzden gelen olmuyor. Yeni normalleşmeye geçtiğimizde lav sütunlarımızı görmeye çok fazla turistin geleceğini tahmin ediyoruz. Herkesi bu doğa harikası lav sütunlarımızı görmeye bekliyoruz. Herkesi burada ağırlamaya hazırız” dedi.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar