MSÜ Nedir? Ne Zaman ? Sınav Yeri Neresi ? Milli Savunma Üniversitesi, Boy Kilo Oranı, Sınavının İçeriği Nedir, Sağlık Raporu Önemli Midir, Başvurular Nasıl Yapılmaktadır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 05.06.2020 tarih ve 00:16 saatinde Sınavlar kategorisine yazıldı. MSÜ Nedir? Ne Zaman ? Sınav Yeri Neresi ? Milli Savunma Üniversitesi, Boy Kilo Oranı, Sınavının İçeriği Nedir, Sağlık Raporu Önemli Midir, Başvurular Nasıl Yapılmaktadır?

makale içerik

MSÜ Nedir? Ne Zaman ? Sınav Yeri Neresi ? Milli Savunma Üniversitesi, Boy Kilo Oranı, Sınavının İçeriği Nedir, Sağlık Raporu Önemli Midir, Başvurular Nasıl Yapılmaktadır?
Kısa Linki Kopyala

Milli Savunma Üniversitesi olarak da bilinen MSÜ, askeri öğrenci olmak isteyenleri ilgilendirmektedir. MSÜ hakkında bilgi toplamak isteyen kişiler internet üzerinden genellikle MSÜ nedir? sorularına cevap aramaktadır.

Askeri öğrenci olmak isteyenler, Milli Savunma Üniversitesi’ne başvurmaları gerekmektedir. Sınavların tercih işlemleri ise Milli Savunma Bakanlığı sitesinden online olarak yapılmaktadır.

MSÜ Sınavının İçeriği Nedir?
MSÜ nedir? sorusuna cevap bulan öğrenciler için önemli konulardan biri sınav içeriğidir. Sınav içeriği ve soru dağılımı şu şekildedir:

Türkçe: 40 soru

Matematik: 40 soru

Fizik: 7 soru

Kimya: 7 soru

Biyoloji: 7 soru

Coğrafya: 5 soru

Tarih: 5 soru

Felsefe: 5 soru

Din Kültürü: 5 soru olacaktır.

Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 2000 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (01 Ocak 1999 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Kadın öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından kadın öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (2000 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir. Askeri okullardan çıkartılan bir öğrenci ne yazık ki tekrar müracaat edemez. Bu üniversiteye girmek için askeri okullardan çıkarılmamış ya da çıkmamış olmak gereklidir, şartı bulunmaktadır.

Bunun dışında bu okula girebilmek için nişanlı, dul, evli, çocuklu olmamak ya da nikâhsız yaşamamak şartı bulunmaktadır. Yani adayların bekâr olması gerekmektedir.

MSÜ Boy Kilo Oranı Ne Olmalıdır?
MSÜ için araştırma yapanları boy ve kilo konusu da ilgilendirmektedir. Aday öğrenciler değerlendirilirken, TSK’nın, Jandarma Komutanlığının ve Sahil Güvenlik Komutanlığının Yönetmeliğinde bulunan boy ve kilo oranları esas alınmaktadır. Ölçümler herkes için eşofmansız ve ayakkabısız yapılmaktadır. Yaşının gerektiği ölçülere sahip olamayan adaylar seçim aşamasına geçemez. Bu aşamadaki itirazlar kabule edilir ve aday bir kere daha ölçümlere girebilir. İkinci değerlendirmede çıkan sonuçlar kesindir. Aday bu sonuçlara itiraz edemez.

MSÜ Sağlık Raporu Önemli Midir?

MSÜ nedir? sorusunu araştıran bir kişi, sağlık raporunun MSÜ için önemli olduğunu öğrenmektedir. Seçim aşamasında başarılı olan adaylar, “Askeri Öğrenci Olur” kararlı bir rapor almaları gerekmektedir. Bu raporu almak için adaylar Sağlık Bakanlığının sevk ettiği kuruluşlara sevk edilmektedir.

Liseden mezun olanların başvurduğu bu okula eğer 2020 yılında başvuracaksınız, 2018 ve 2019 yıllarında mezun olmak ya da kayıt işleminin sonuna kadar kesin mezun olmanız şartı aranacaktır. Bu şartı taşımayan adaylar MSÜ’ye başvuramaz.

MSÜ’ye Başvurular Nasıl Yapılmaktadır?

Sınava başvurmak için adaylardan sınav puanı istenecek. Çağrı yapılacak adayların beklenilen bölümlerden, beklenilen puanları almaları gerekmektedir.

Adayların istedikleri okullara yerleşebilmesi için Fiziki Yeterlilik Testi, Mülakat ve Sınav Sonucuna göre yerleşeceklerdir.

seçim aşamasında başarılı olan adaylar için mülakatta aldıkları puan, üniversite puanları ve fiziki yeterlilik testi puanları dikkate alınacaktır. Buna göre üniversiteye girmek için asil ve yedek listeleri oluşturulacaktır.Güncel MSÜ alımları için ÖSYM sitesini takip edebilirsiniz.

 

Sınav Ne Zaman ve Nerede Yapılcak Deyatlı Bilgiye

Msü ve osymnin sitesinde bulabilirsiniz. En güncel ve Taze Bilgilileride osym ve msü de yalınlanan klavuzda bulabilirsiniz.

 

Osym Msü sayfası : https://www.osym.gov.tr/TR,19174/2020.html

MSÜ sitesi : https://www.msu.edu.tr/

 

Anahtar Kelimeler : Milli,Savunma,Üniversitesi,olarak,da,bilinen,MSÜ,,askeri,öğrenci,olmak,isteyenleri,ilgilendirmektedir.,MSÜ,hakkında,bilgi,toplamak,isteyen,kişiler,internet,üzerinden,genell..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar