28 Şubat davasında 14 kişi hakkında yakalama kararı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 19.08.2021 tarih ve 17:16 saatinde Son Dakika kategorisine yazıldı. 28 Şubat davasında 14 kişi hakkında yakalama kararı

makale içerik

28 Şubat davasında 14 kişi hakkında yakalama kararı

28 Şubat davasında 14 kişi hakkında yakalama kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Şubat davasında cezası kesinleşen emekli generaller Çevik Bir ile Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında yakalama kararı verdi. AA'nın haberine göre, 14 emekli askerin rütbeleri sökülecek. Öte yandan hakkında yakalama kararı çıkarılan isimlerden dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan Bodrum Adliyesi'ne gitti.

28 Şubat davasında cezası kesinleşen 14 sanık hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

28 Şubat davasında Yargıtay'ın onama kararının ardından, hükmün kesinleşmesi kararının infaz savcılığına gönderilmesiyle 14 sanıkla ilgili infaz süreci başladı.

''Darbeye teşebbüs'' suçundan ceza alan sanıkların yaşları ve sağlık durumları gerekçe gösterilerek yapılan infaz erteleme başvurusu da reddedildi.

Aralarında dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Emekli Orgeneral Çevik Bir (82) ve dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın (81) da bulunduğu 14 sanık için yakalama kararı çıkarıldı.

Sanıklar cezaevine konulduktan sonra, sağlık durumlarının elverişli olmadığına dair bir tespit yapılması halinde infazlar ertelenebilecek.

Yakalama kararı çıkarılan sanıklar şunlar:

Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker.

ÇETİN DOĞAN BODRUM ADLİYESİ'NDE

Muğla'nın Bodrum ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'ndeki evinden korumaları eşliğinde çıkan emekli Orgeneral Çetin Doğan, Bitez Mahallesi'ndeki Bodrum Adliyesi'ne gitti.

Doğan'ın korumaları eşliğinde adliyenin ön kapısından giriş yaptığı görüldü.

Çetin Doğan, sağlık kontrolü için polisler tarafından hastaneye götürüldü.

14 İSMİN RÜTBELERİNİN SÖKÜLMESİ TALEP EDİLDİ

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre; Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, cezası kesinleşen emekli generallerin rütbelerinin sökülmesi talebiyle Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'na yazı gönderdi.

Mahkemenin yazısında, kesinleşen karara göre, 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu'nun 30 ve 31. maddelerine göre gereğinin yapılması istendi.

Askeri Ceza Kanunu'nun 30. maddesi, asker kişiler hakkındaki hükümlülük halinde, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nden çıkarma cezası" verilmesini düzenliyor.

Kanunun 31. maddesinde ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nden çıkarma cezasının niteliği, "hükümlünün Silahlı Kuvvetlerle ilişiğinin kesilmesi" olarak yer alıyor. Bu ceza, ayrıca bir hükme gerek kalmaksızın askeri rütbe ve memuriyetlerin kaybedilmesi sonuçlarını doğuruyor.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar