Afganistan'dan ilk asker kafilesi Türkiye'ye döndü

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 26.08.2021 tarih ve 15:46 saatinde Son Dakika kategorisine yazıldı. Afganistan'dan ilk asker kafilesi Türkiye'ye döndü

makale içerik

Afganistan'dan ilk asker kafilesi Türkiye'ye döndü

Afganistan'dan ilk asker kafilesi Türkiye'ye döndü

Türk askerinin Afganistan'dan tahliyesi başladı. Pakistan'ın başkenti İslamabad'dan havalanan askerlerin de içinde bulunduğu ilk uçak Ankara'ya indi.

Türkiye, askerlerini Afganistan'dan tahliye ediyor.

Taliban'ın ülkedeki yabancı askeri güçlerin çekilmesi için 31 Ağustos'a kadar tanıdığı sürenin sona ermesine yaklaşık bir hafta kala Türkiye, askerlerin tahliyesine başladı.

Kararla birlikte Afganistan'daki yaklaşık 500 Türk askeri Türkiye'ye dönecek.

Türk Hava Yolları (THY), Afganistan'dan gelen askerleri de taşıyan ilk tahliye uçağının 345 kişi ile Pakistan'ın başkenti İslamabad'dan havalandığını duyurdu.Uçak saat 11.45'te Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi. Uçağın İstanbul'a devam edeceği öğrenildi.

Askerler böyle karşılandı

İstanbul'dan kalkacak uçaklarla iki tahliye seferi daha planlandığı, bu uçuşların talebe bağlı olduğu bildirildi.

AFGANİSTAN'DAN TÜRKİYE'YE DİREKT UÇUŞ OLMAYACAK

Tahliyelerde Afganistan'dan Türkiye'ye direkt uçuş olmayacağı; Özbekistan, Tacikistan ya da Pakistan üzerinden Türkiye'ye gelineceği belirtiliyor.

Bu arada NTV yayınına katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türk askerinin Afganistan'dan tahliye operasyonunun 24 ya da 36 saat içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, intikal faaliyetlerini en kısa zamanda tamamlamayı hedeflediklerini açıkladı.

Afganistan'dan askerlerin tahliye edilmesine ilişkin AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten de bir açıklama geldi.

Çelik, "Türkiye, Afgan halkı istediği sürece yanlarında olmaya devam edecektir" dedi.

AK Parti Sözcüsü, Twitter'dan "6 yıldır sürdürdüğümüz Kabil Havaalanı misyonunda görev yapan askerlerimiz vatanımıza dönüyor" mesajını paylaştı.

Çelik, "Afganistan’da görev yapan, dost ve kardeş Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sunan Silahlı Kuvvetlerimiz bir görevi daha başarıyla yerine getirmiştir. Kahraman askerlerimizi kutluyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, Afganistan'dan askerlerin tahliyesine ilişkin açıklama yaptı.

Altun, "Türk askeri, zorlu bir görevi daha başarıyla tamamlamış olmanın gururuyla evine dönüyor. Hizmetleri ve fedakarlıkları için kendilerine minnettarız. Afgan halkının yanında olmaya da devam edeceğiz" dedi.

Fahrettin Altun, mesajında "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, Afganistan'da barış ve güvenliği sağlamak için çok taraflı ve uluslararası girişimleri her zaman destekledi" diye konuştu.

Afganistan'daki meseleyi hiçbir zaman ayrı tutulması gereken bir mülteci sorunu olarak görmediklerini vurgulayan Altun şöyle devam etti:

''Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'ndan gelen son görüntüler, geçtiğimiz haftalarda değişen bazı siyasi dinamiklerin bir sonucudur. Havalimanındaki güvenliğin hızla kötüye gitmesi, sahadaki durumun yeniden değerlendirilmesini gerektirmiştir.''

ASKERLERİN TAHLİYESİNDEN İLK GÖRÜNTÜ

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar