Cumhurbaşkanı Erdoğan: Artık sürdürülemez bir boyuta gelmiştir

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 11.11.2021 tarih ve 15:11 saatinde Son Dakika kategorisine yazıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Artık sürdürülemez bir boyuta gelmiştir

makale içerik

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Artık sürdürülemez bir boyuta gelmiştir
Kısa Linki Kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Artık sürdürülemez bir boyuta gelmiştir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Ağaçlandırma Günü Fidan Dikim Töreni'nde konuştu. Erdoğan, 2023 yılı sonuna kadar dikilen fidan sayısını 7 milyara, Türkiye'nin orman varlığını da yüz ölçümünün üçte birine ulaştırmak istediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı, ''İnsanoğlunun son asırlarda doğal kaynaklara saldırması artık sürdürülemez bir boyuta gelmiştir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki Millet Ormanı'nda, Milli Ağaçlandırma Günü Fidan Dikim Töreni'nde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

''İklim krizinin gündemimizde daha çok yer ettiği bu dönemde fidan diken herkese teşekkür ediyorum. İnsanoğlunun son asırlarda bitmez tükenmez hırsla doğal kaynaklara saldırması artık sürdürülemez bir boyuta gelmiştir.

''5,5 MİLYAR FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDUK''

Tabiatın ikazlarını görüyor, verdiği mesajları alıyoruz. Diktiğimiz her fidan mücadelemizin işaretir. Türkiye 2023 için sıfır emisyon hedefini ortaya koymuştur. 5,5 milyar fidanı toprakla buluşturduk.

''TÜRKİYE AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARINDA AVRUPA'DA BİRİNCİ''

Türkiye ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa'da birinci sırada yer alıyor. Orman varlığımızın artırılması konusunda daima ön saflarda yer alacağız.

''HEDEFİMİZ 2023 SONUNA KADAR DİKİLEN FİDAN SAYISINI 7 MİLYARA ULAŞTIRMAK''

Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar dikilen fidan sayısını 7 milyara, ülkemizin orman varlığını yüz ölçümümüzün üçte birine ulaştırmaktır.

''ARTIK HER YIL KIBRIS ADASI BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR TOPRAĞI EROZYONLA KAYBETMİYORUZ''

Erozyonla kaybedilen toprak miktarını 154 milyon tona kadar düşürdük. Artık her yıl Kıbrıs adası büyüklüğünde bir toprağı kaybetmiyoruz. Ülkemiz ormanlarının yüzde 54'ü yangınlara karşı hassas alanlardan oluşuyor.

''HEDEFİMİZ YANGINDAN ZARAR GÖREN ALANLARI 1 YIL İÇİNDE AĞAÇLANDIRMAK''

Akdeniz Bölgesi iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgeler arasında gösteriliyor. Orman yangınlarına karşı uluslararası seviyede güçlü işbirlikleri oluşturmamız gerekiyor.

Kapasitemizi geliştirmeye ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı orman teşkilatımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Hedefimiz yangından zarar gören alanları 1 yıl içinde ağaçlandırmak. Geleceğe Nefes Kampanyası'yla 252 milyon fidanı yıl bitmeden toprakla buluşturacağız."

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar