Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Küresel Sağlık Zirvesi'ne mesaj

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 21.05.2021 tarih ve 17:01 saatinde Son Dakika kategorisine yazıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Küresel Sağlık Zirvesi'ne mesaj

makale içerik

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Küresel Sağlık Zirvesi'ne mesaj
Kısa Linki Kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Küresel Sağlık Zirvesi'ne mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küresel Sağlık Zirvesi'ne gönderdiği video mesajda Türkiye'nin corona virüs salgınında imkanlarını kardeş ülkelerle paylaştığını belirterek ''158 ülkeye tıbbi cihaz ekipmanı gönderdik. Toplam 27 milyondan fazla aşılama gerçekleştirdik'' dedi. Erdoğan, aşı pasaportu tartışmalarına da değinerek ''Aşılanmış ve aşılanmamış olanlar arasında yeni duvarlar örülmesine ve yeni tür bir ayrımcılığa yol açılmamalıdır'' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Dönem Başkanı İtalya ve Avrupa Birliği’nin (AB) ortaklaşa ev sahipliğinde İtalya Roma'da düzenlediği Küresel Sağlık Zirvesi'ne video mesaj gönderdi.

Corona virüs salgınında aşıya erişim konusunda küresel ölçekte ciddi dengesizlikler yaşandığını ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin yerli aşısını hazır olunca tüm insanlığa sunacağını söyledi.

AB'YE AŞI PASAPORTU UYARISI: YENİ AYRIMCILIĞA YOL AÇILMAMALI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşı pasaportu tartışmalarına değinerek, ''Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) üye herhangi bir ülkenin, bu örgütün onayladığı bir aşıyı kabul etmemesinin izahı yoktur. Salgınlara karşı alınacak kontrol tedbirleri koordineli ve orantılı olmalı, sağlık ve ekonomi arasındaki hassas dengeyi gözetmeli ve Dünya Sağlık Örgütü'nün merkezi konumunu pekiştirmelidir. Bu bağlamda, aşılanmış ve aşılanmamış olanlar arasında yeni duvarlar örülmesine ve yeni tür bir ayrımcılığa yol açılmamalıdır'' dedi.

Erdoğan mesajında özetle şu ifadelere yer verdi:

''Salgının ilk günlerinde itibaren imkanları kardeş ülkeler için de seferber ettik. 158 ülkeye muhtelif kalemde tıbbi cihaz ekipmanı gönderdik. 4 milyon sığınmacının sağlık hizmetlerine erişimini kesintisiz sürdürdük. Toplam 27 milyondan fazla aşılama gerçekleştirdik.

''AŞIYA ERİŞİMDE KÜRESEL ÖLÇEKTE CİDDİ DENGESİZLİKLER VAR''

Aşıya erişim konusunda küresel ölçekte ciddi dengesizlikler yaşanıyor.

''YERLİ AŞI HAZIR OLUNCA TÜM İNSANLIĞA SUNACAĞIZ''

Yerli aşıları hazır olunca tüm insanlığın istifadesine sunacağız. Aşılanmış ve aşılanmamış olanlar arasında yeni duvarlar örülmemelidir.

''TURİZMİN ÖNÜ GEREKLİ HİJYEN SAĞLANARAK AÇILMALIDIR''

Uluslararası seyahatler ve turizmin önü gerekli sağlık ve hijyen şartları sağlanarak açılmalıdır.

''SAĞLIK BİR AYRICALIK DEĞİL, HERKES İÇİN BİR HAKTIR''

Salgın ülkemizde henüz vaka görülmeden önlemler alınmıştır. Sağlık bir ayrıcalık değil herkes için bir haktır.''

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar