Malatya'da iki katlı bina çöktü: Yaralılar var

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 09.11.2021 tarih ve 19:36 saatinde Son Dakika kategorisine yazıldı. Malatya'da iki katlı bina çöktü: Yaralılar var

makale içerik

Malatya'da iki katlı bina çöktü: Yaralılar var
Kısa Linki Kopyala

Malatya'da iki katlı bina çöktü: Yaralılar var

Malatya'da iki katlı binanın çökmesi sonucu enkaz altında kalanlar olduğu belirtiliyor. Arama-kurtarma çalışmaları sırasında 2'si ağır 13 kişi yaralı kurtarıldı. NTV yayınında konuşan Malatya Belediye Başkanı Gürkan, binanın altındaki dükkanlarda tadilat yapıldığı iddialarına da yanıt verdi. Gürkan, "Tadilar yapıldığına dair resmi bir bilgi yok" açıklaması yaptı.

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesindeki Sıtmapınarı Mahallesi İnönü Caddesi'nde bulunan 2 katlı bir bina, akşam saatlerinde henüz bilinmeyen nedenle çöktü.

NTV yayınına bağlanan Malatya Belediye Başkanı Selahattin Gürkan son durumu aktardı.

Gürkan, "Enkaz altında kalan vatandaşlarımızı kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. Saat 16:50 sıralarında binanın çökmesi nedeniyle vatandaşlarımız enkaz aldında kaldı. Yaralılardan hayati tehlikesi olan yok" dedi.

TADİLAT İDDİASINA YANIT

Dükkanlarda tadilat yapıldığı iddiasına dair de Gürkan, "Bunlar şimdilik spekülasyon. Tadilat yapıldığına dair resmi bir bilgi yok" açıklaması yaptı.

SAĞLIK BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bölgeden 28 ambulans ve 2 UMKE ekibinin görevlendirildiğini belirtti. Koca paylaşımında, "Malatya merkezde bir binanın çökmesi sebebiyle 13 kişi yaralandı. Yaralıların tedavisi hastanelerimizde devam ediyor. Olay yerinde 28 ambulans ve 2 UMKE ekibi görevlendirilmiştir. Geçmiş olsun Malatya. Yanınızdayız" dedi.

VALİ BARUŞ: 3 KİŞİ TABURCU OLDU

Gazetecilere açıklama yapan Malatya Valisi Aydın Baruş, "Hastaneye yatan 13 kişiden 3 kişi taburcu oldu. İki kişinin akciğerlerinde kanama olduğu için  yoğun bakımda takip ediliyorlar. Ancak şu anda tedavi edilen hiç kimsenin hayati tehlikesinin olmadığını söyleyebiliriz. Vatandaşlarımız lütfen olay bölgesinden uzak dursunlar. Arama kurtarma ekiplerimizin sessizliğe ihtiyacı var. Sevindirici olan şu ki şimdiye kadar hayatını kaybeden kimse yok" açıklaması yaptı.

VALİ'DEN TADİLAT AÇIKLAMASI

Tadilat iddiasıyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü söyleyen Baruş, "Malatya'da yaşanan depremden sonra hasar tespit çalışması yapılmış. O zaman ki rapora göre  binada bir hasar olmadığı tespit edilmiş. Ancak araştırma yapıldıktan sonra kesin bir sonuca ulaşabiliriz.  Binada tadilat yapılmasıyla ilgili soruşturma sürüyor. Binada yapılan bir çalışmadan dolayı hasar oluştuğu ve çökmenin bu nedenle meydana gelmiş olduğu tahmin ediliyor" dedi.

BİNANIN ALTINDA İŞ YERLERİ, ÜSTÜNDE KAHVEHANE VAR

Giriş katında dükkanların, üst katında kahvehanenin bulunduğu belirtilen binanın çevresinde güvenlik önlemi alındı.

13 KİŞİ KURTARILDI

Bölgede başlatılan arama kurtarma çalışmaları sırasında 2'si ağır 13 kişi, enkazdan yaralı kurtarıldı. Yaralılar, hastanelere sevk edildi. Enkazda 10 kişinin kaldığı tahmin ediliyor.

Çalışmalar sırasında sık sık yapılan anonslarla da vatandaşlardan sessiz olmaları istendi.

BİNANIN ÇÖKME ANI

VALİ BARUŞ'TAN AÇIKLAMA

Malatya Valisi Aydın Baruş, binada 20 kişinin olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

AFAD: 9 İLDEN ARAMA-KURTARMA EKİPLERİ SEVK EDİLDİ

AFAD; Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Bingöl, Tunceli, Erzurum, Sivas ve Adana'dan arama-kurtarma ekiplerinin Malatya'ya sevk edildiğini bildirdi.

Binanın çökmeden önceki hali

''TADİLAT ÇALIŞMASINDA KOLON KESİLDİ'' İDDİASI

NTV canlı yayınına telefonla bağlanan Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner, binanın 50 yıllık olduğunu söyledi.

Güner, binanın altındaki pideci ve tavukçunun birleştirilmesi çalışması yapıldığını ve kolonun kesilmesi sonucu binanın çöktüğünün iddia edildiğini belirtti.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar