Mısır'la 8 yıl sonra ilk temas (Mısır ile normalleşme süreci)

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 06.05.2021 tarih ve 20:45 saatinde Son Dakika kategorisine yazıldı. Mısır'la 8 yıl sonra ilk temas (Mısır ile normalleşme süreci)

makale içerik

Mısır'la 8 yıl sonra ilk temas (Mısır ile normalleşme süreci)
Kısa Linki Kopyala

Mısır'la 8 yıl sonra ilk temas (Mısır ile normalleşme süreci)

Ankara-Kahire hattında bundan tam 8 yıl önce, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin darbe ile görevden indirilmesinin ardından ilişkiler kopmuştu. Aradan geçen 8 yılın ardından ilişkilerin normaleşmesi için önemli bir adım atıldı. İki ülke heyeteri 2 gün süren görüşmeler yaptı. Ortak açıklamada, "Görüşmeler samimi bir hava gerçekleşti" ifadesi vardı.

Son dakika haberi! 8 yıl sonra ilk temas sağlandı. Türkiye ve Mısır heyetleri, Kahire'de ikili ilişkileri masaya yatırdı.

İki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları tarafından yapılan ortak açıklamada, görüşmelerin samimi bir havada ve kapsamlı içerikte geçtiği vurgulandı.

Ankara-Kahire hattında ipler, 2013 yılında Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin darbe ile devrilmesinin ardından koptu. Büyükelçiler çekildi. İlişkiler karşılıklı olarak maslahatgüzar seviyesine indirildi.

Aradan geçen 8 yılın ardından,, ilişkilerin normalleşmesi için önemli bir adım atıldı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamdi Sanad Loza başkanlıklarındaki heyetler, 2 gün süreyle Kahire’de ikili ilişkileri masaya yatırdı.

Ortak açıklamada, "Doğu Akdeniz’de barış ve güvenliğin sağlanması ihtiyacı üzerinde durulmuştur. Taraflar istişarelerin bu turunun sonuçlarını değerlendirecek ve müteakip adımları kararlaştıracaktır" ifadesi de yer aldı.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar