SON DAKİKA: Bakan Akar'dan Kabil Havaalanı açıklaması

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 23.06.2021 tarih ve 16:59 saatinde Son Dakika kategorisine yazıldı. SON DAKİKA: Bakan Akar'dan Kabil Havaalanı açıklaması

makale içerik

SON DAKİKA: Bakan Akar'dan Kabil Havaalanı açıklaması

SON DAKİKA: Bakan Akar'dan Kabil Havaalanı açıklaması

SON DAKİKA HABERİ: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile Kabil Havaalanı görüşmesine yönelik açıklama yaptı. Akar, "Mevcudiyetimiz var, asker göndermek söz konusu değil" dedi.

Son dakika haberi! 

ABD ve NATO’nun çekilme kararı sonrasında Afganistan’ın geleceği merak konusu.

Türkiye, yarın ABD'den gelecek bir heyeti ağırlayacak. Yapılacak görüşmelerde Afganistan’daki Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın işler tutulmasına yönelik faaliyetler ele alınacak.

Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bir açıklama yaptı. kardeşlerimizin güvenligine ve refahına katkıda bulunmak" diyen Akar, bölgede Türk askeri bulunduğunu hatırlattı.

Akar, "Şu an orada mevcudiyetimiz zaten var. Herhangi bir şekilde şu anda bizim asker göndermek gibi bir durumumuz söz konusu değil" dedi.

"BİR ARAYIŞ İÇERİSİNDEYİZ"

Konuyla ilgili diğer ülkelerle temasların sürdüğüne işaret eden Akar, "Beraber bir arayış içerisindeyiz. Önümüzdeki dönemde bu çalışmalar tamamlandığında nihai olarak gerekli tedbirler alınacak ve bir plan haline dönüşecek" diye konuştu.

"ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK"

Türkiye ile Afganistan'ın yüzyıllara dayalı tarihi-kültürel ilişkileri olduğunu kaydeden Milli Savunma Bakanı, "Oradaki kardeşlerimizin rahat, huzur ve güvenliği için geçtiğimiz 20 yıl içinde diğer ülktelerle birlikte elimizden gelen gayreti gösterdik. Özellikle son 6 yılda da kabil havaalanının işletilmesi konusunda elimizden gelen gayreti gösterdik" dedi.

Söz konusu havalimanının Afganistan'ın günlük hayat bakımından, ticari bakımdan, sosyal bakımdan çok önemli bir nokta olduğuna işaret eden Akar, "Bu noktanın çalışıyor olması Afgan kardeşlerimizin lehine olacaktır. Biz de şu anda da oradaki işletmeyi yapan ülke olarak çeşitli ülkelerle temaslarımızı sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.

Akar, ABD'li heyetle yapılacak görüşmenin de bu çerçevede yapılacağının altını çizdi.

 

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar