SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuşuyor

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 21.09.2021 tarih ve 21:56 saatinde Son Dakika kategorisine yazıldı. SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuşuyor

makale içerik

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuşuyor

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuşuyor

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'nda liderlere sesleniyor.

Son dakika haberi! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu'na katıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu'nun tüm ülkeler için hayırlara vesile olmasını diliyorum. 

"SALGININ OLUMSUZ ETKİLERİ DEVAM EDİYOR"

Geride bıraktığımız yaklaşık 2 yılda tüm insanlık olarak gerçekten sancılı günler geçirdik. Covid-19 salgınında 4,6 milyon insanı kaybettik. Salgının olumsuz etkilerinin hala devam ettiğini görüyoruz. 

Burada vereceğimiz dayanışma ve işbirliği mesajlarının salgınla mücadeleyi desteklemenin yanı sıra zor günler yaşayan milyarlarca insanın umutlarını artıracağına da inanıyorum. Bu doğrultuda verimli çalışmalar yapan 75. Genel Kurul Başkanı Sayın Volkan Bozkır'a şükranlarımı sunuyorum. Türkiye olarak genel kurulun faaliyetlerini en verimli şekilde icra etmesi için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye sürdüreceğiz.

"AŞI MİLLİYETÇİLİĞİ HALA SÜRÜYOR"

Bir gerçeği ifade etmek istiyorum. Salgında ne yazık ki iyi bir imtihan verilmedi. On milyonlarca insanın virüsün pençesinde kıvrandığı bir dönemde, aşı milliyetçiliğinin halen sürdürülüyor olması, insanlık adına yüz kızartıcıdır.

Özellikle bu salgını küresel bir felaketin üstesinden ancak uluslararası işbirliğiyle gelinebileceği açıktır. Tüm ülkeler bu salgından kurtulmadan herhangi bir ülkenin güvenle hayatını sürdürmesi mümkün değildir. Genel kurulda ortaya çıkacak iradenin bu hakikatin anlaşılması bakımından bir dönüm noktası olmasını temenni ediyoruz.

"YERLİ AŞIMIZI TÜM İNSANLIĞIN KULLANIMINA SUNACAĞIZ"

Yerli aşımız TURKOVAC’ı yakın zamanda milletimizle birlikte tüm insanlığın istifadesine sunacağımızı ifade etmek istiyorum.

Siyasi süreçten bağımsız olarak Afganistan'ın uluslararası camianın dayanışmasına ihtiyacı bulunuyor. Ülkede bir an önce barışın tesis edilerek Afgan halkının huzura kavuşmasını temenni ediyoruz.Afgan halkına kardeşliğimizi göstermeye devam edeceğiz. 

"SURİYE MESELESİNİN 10 YIL DAHA DEVA METMESİ MÜSADE EDİLEMEZ"

Suriye'de DEAŞ'la göğüs göğüse çarpışan tek NATO müttefikiyiz. Bölgedeki terör örgütleri arasında ayrım yapılması, bunların taşeron olarak kullanılması kabul edilemez. Suriye meselesinin bir 10 yıl daha devam etmesine müsade edilemez. daha güçlü bir irade ortaya koyulmalı.  Suriye krizinde insanlık onurunu kurtaran bir ülke olarak, artık yeni göç dalgalarını karşılamaya ne imkanımız, ne de tahammülümüz vardır.

Filistin'de barış süreci ve iki devletli çözüm vizyonu, daha fazla gecikmeksizin yaniden canlandırılmalıdır. 

Doğu Akdeniz'deki sükunet ortamının sürmesi hepimizin çıkarınadır. 

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar